Előhúzzuk a szekrény mélyéről a fürdőruhát és szomorúan konstatáljuk, hogy kifogytuk, kihíztukNekiállunk levadászni a tuti darabot, és közben szorgalmasan olvassuk a macamagazinokat, mert megmondják a tutit mitől lesz álomalakunk az álomdarabban. De nem volt ez mindig így.

Később a népeknek kisebb gondjuk is nagyobb volt annál, mint hogy a fürdéssel, sőt mi több a fürdőruhával törődjenek, jobban foglalkoztatta őket, hogy lerohanják a fél világot. A XVIII. század és a felvilágosodás azonban új szeleket hozott a fürdéskultúrába. A hölgyek ruházata a mai kor embere számára meglehetősen kényelmetlennek tűnt. A nehéz anyag, és a belevarrt súlyok egyaránt hozzásegítették a hölgyeket, hogy megfelelően illedelmesek maradjanak, és nehogy megvillanjon bármi olyan, amelyet csak a hálószobában láthatnak a kiváncsi férfiak.
A XIX. században könnyebb lett a hölgyek élete. Egy illedelmes nő a válltól a térd alá érő ruhát viselt, hozzá természetesen harisnya dukált. A fürdőkabinok is elterjedtek voltak, ezeket a vízbe lehetett vontatni, így nem maradt helye a leskelődő tekinteteknek.
A XX. század első felében nagyanyáink napfürdőző ingecskében vonultak a partra, és az addig kötelező harisnyát is el lehetett hagyni. A 20-as évektől terjedt el a strandpizsama. A strandokon pedig éber rendőrök védték a fiatalabbak és idősebbek erkölcseit. Dózsa Katalin divattörténész könyvében írja le, hogy 1933-ban Muráti Lili nem átallott két részes fürdőruhában a strandra merészkedni. Ez még nem a bikini volt, mert ahhoz sajnos még egy világháború kellett.

A nők a hetvenes évek lázadásában eldobták felsőjüket, és a férfiak nagy örömére monokiniztek a simogató sugarak alatt.
A természetesség szellemében megjelentek a horgolt és kötött bikinik, és egyrészesek. A tanga térhódítása a 80-as években kezdődött, nevét egy amazóniai törzsről kapta. Akkor még a magasan szabott darabokat lesték a férfiak, mára a csípőig érő fazonok a keresettebbek. Sikere azóta is kitart, és alsóneműként is szívesen viselik a nők.
Ma szinte minden divatos, legyen az zártabb, háromszög melltartó, vagy épp push-up, amely a kisebb kebelből is csodát varázsol, a trikini, ahol a melltartó rész össze van applikálva a bugyival, és közben kecsesen kivillan a has, vagy a tankini ami jótékonyan takarja a nagyobb pocakot.
Megkérdeztük Karafiáth Orsolyát és Palya Beát, ők miben merészkednek a habokba.

Orsi:
Nálam csak egyfajta fürdőruha jöhet szóba: a bikini. De annak is egy nagyon zárt fajtája. Fontos, hogy a nadrág tényleg szinte sort legyen, és a felsőrész a klasszikus melltartókra hajazzon. leginkább a fekete jön be, de kedvenc darabom mégis egy rózsaszín pöttyös. Nem szívesen mutatkozom ilyen lengén, ha nem a vízben vagyok, egy strandkendő mindig van rajtam.

Hát, a legjobban azt szeretem, amikor az én kis mexikói tengerparti falumban nem kell felvenni fürdőruhát - sem. Egyébként imádom a csinos darabokat, sajnos itthon keveset találok igazán szépet. Kedvenc modelljeim Sapnyolországból származnak, de ez más ruháimmal is gyakran megesik. Valahogy úgy jön ki, hogy én elszakadásig hordok egy fürdőruhát. Az óceán hullámai mindegyiket rongyosra szaggatják, de ennél szebb halált egy bikini sem kívánhatna.