Kirchkeszner Csaba mindössze 18 éves, de lombikok fölé hajolva érzi legjobban magát, és ugyanígy képzeli el a jövőjét is. A paksi Vak Bottyán Gimnáziumban tizenegyedikes diákja évek óta az ELTE-n végez kutatásokat, és a minap egy nemzetközi tudós-diáktalálkozón harmadik díjat nyert.
Főként kémiai problémákkal és esetenként fizikai problémákkal foglalkozik. Kifejlesztett egyebek között egy vízanalitikai monitoring rendszert, ami az eddig használtnál pontosabb, és lehetőséget teremt arra, hogy nagylaboratóriumi vizsgálatok nélkül a helyszínen pontos képet adjon a vizsgált víz minőségéről.Ezzel a témával vívta ki magának a jogot, hogy Magyarországot képviselje egy öttagú delegáció tajgaként a középiskolai tudományos kutatás legnagyobb találkozóján. Az International Conference of Young Scientists-t tizenhetedik alkalommal rendezték Balin. Eredetileg egy hetet töltöttek volna ott a fiatalok, de az izlandi vulkánkitörés miatt elrendelt légtérzárnak kettő lett belőle.
A paksi fiú a környezetvédelem témakörében harmadik díjat kapott. Ez persze örömmel és büszkeséggel tölti el, de legalább ekkora elismerésnek tartja, hogy az ELTE-n már – függetlenül attól, hogy nincs doktorija, sőt még érettségije sem – kollégaként, egyenrangú félként kezelik.
Az ELTE-n már évek óta végez laboratóriumi kísérleteket, arra azonban még várni kell, hogy az egyetem diákja legyen. Hiába a kutatási eredmények, a nemzetközi siker, le kell tudni a kötelezőt: érettségizni, felvételizni kell annak ellenére, hogy Csabi bizony kinőtte már a középiskolai kereteket saját szakterületén. Más tárgyakban is helytáll, és még arra is marad energiája, hogy közösségi munkát végezzen, szeptembertől ő áll a Vak Bottyán Gimnázium diákönkormányzatának élén.
Csaba szerint változtatni kellene a hazai oktatáson, és ahelyett hogy „három kilométeres” egyenleteket magoltatnának a diákokkal, kísérletezniük kellene, akkor többen felismernék ennek szépségét.
Forrás: teol.hu