Ellenzi az Európa Tanács (ET) Parlamenti Közgyűlésének kulturális bizottsága a muszlim nők hagyományos viseletének, az arcot elfedő burkának, illetve a nikábnak a nyilvános helyeken való teljes tilalmát.
A testület úgy foglalt állást, hogy az arc eltakarása felfogható ugyan a nők alávetettségének a jeleként, de a burka-, illetve nikábviselés teljes tilalma sérti az Emberi Jogok Európai Egyezményében biztosított vallásszabadságot.Az ET-bizottság szerint a tilalom csak biztonsági megfontolásból lehet indokolt, illetve akkor, ha az egyének nyilvánosság előtti vagy szakmai funkciója vallási semlegességet kíván meg, illetve ha szükséges, hogy az arc látható legyen.
A bizottság Mogens Jensen dán szocialista képviselő előterjesztésének vitájában jutott erre az álláspontra. A dokumentumot, amely "az iszlámról, az iszlámizmusról, illetve az iszlamofóbiáról" szól, június végén Strasbourgban vitatja meg az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének plenáris ülésszaka.
Elfogadta a kulturális bizottság az előterjesztés azon elemét is, hogy szólítsák fel Svájcot a minaretépítési tilalom mielőbbi visszavonására.
Az Európa Tanács a kontinens 47 országát tömöríti, és fő feladata az emberi jogok, a jogállamiság, valamint a demokrácia védelme.
Európában a belga képviselőház a minap megszavazta azt a javaslatot, amely megtiltja a burka és a nikáb viselését minden nyilvános helyen, így az utcán is. A törvény azonban egyelőre nem léphetett hatályba, mert mielőtt azt a szenátus is napirendre tűzhette volna, feloszlatták a törvényhozást, és új választásokat írtak ki.
Franciaországban most került a törvényhozás elé a burkaviselés betiltását célzó javaslat.