Kanada után Dánia, Franciaország és Svédország úgy döntött, kivonja a polikarbonát és biszfenol-A tartalmú cumisüvegeket a forgalomból.
A főleg polikarbonát (PC) műanyagok és epoxigyanták gyártására használt biszfenol-A-ról (BpA) kutatások igazolták hogy rákkeltőek lehetnek. Ezek az anyagok beavatkoznak a hormonrendszerbe, és így károsítják az emberek szaporodási képességeit, születési és fejlődési rendellenességeket okozhatnak, sőt, hozzájárulhatnak a cukorbetegség kialakulásához, a koraszüléshez és az elhízáshoz is.A felmérések szerint ezek az anyagok már egészen kis mennyiségben is veszélyt jelentenek a fejlődő szervezetre. Az Indiában végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a biszfenol-A hatása legalább három nemzedéken keresztül öröklődik.
Biszfenol-A-t tartalmaznak például étel- és italtároló eszközök, így cumisüvegek, üdítős és ásványvizes palackok, mikrohullámú készülékekhez használatos edények, valamint a fém konzervdobozok, étel- és ital-tárolóedények belső felületei. Fokozott kockázatot jelent a várandós nőkre, hogy gyakran kezükbe kerülnek hőnyomtatott papírok (áruházi blokk, bankkártyás fizetési bizonylat) melyek nagy mennyiségben tartalmaznak BpA-t.
A biszfenol-A tartalmú cumisüvegeket és egyéb, gyermekek számára készült eszközöket 2008-ban betiltották Kanadában, majd az USA több államában is. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság várhatóan a következő napokban teszi közzé új álláspontját a biszfenol-A ártalmas egészségügyi hatásairól.
A svéd környezetvédelmi minisztérium bejelentette, hogy Svédország a BpA-t tartalmazó cumisüvegek egyoldalú betiltását tervezi. A napokban a francia Szenátus és a Nemzetgyűlés is megszavazta az egészségkárosító biszfenol-A-t tartalmazó cumisüvegek kivonását. A dán kormány ennél szigorúbb szabályozás mellett döntött, a három évesnél fiatalabb gyermek számára készült összes termékből kivonják a BpA-t.
A Levegő Munkacsoport 2010 elején kérte az Egészségügyi Minisztériumtól, hogy hazánk kezdeményezze a BpA felhasználásának hazai és uniós korlátozását, különösen a cumisüvegekben. Az egészségügyi miniszter a kérést elutasította.
Forrás: Levegő Munkacsoport