A húsvét utáni ötvenedik napon, így ebben az évben május 24-én ünnepli a keresztény világ a Szentlélek eljövetelét és egyben az egyház megalapítását, azaz pünkösd napját. A pünkösd elnevezés a görög pentekosztész, azaz ötvenedik szóból származik, és minden évben május 10-e és június 13-a közé esik. Pünkösdöt a keresztény egyház születésnapjának is tartják. De mit érdemes tudnunk még erről az ünnepről? Tesztelje magát!
1.) Milyen pogány ünnepre vezethető vissza a keresztény pünkösd?a.) Flórát, a növények istennőjét köszöntötték ekkor
b.) Perszephonét ünneplik, aki májusban tér vissza a földre az Alvilágból
c.) Jupiternek, a főistennek szenteltek tavaszi ünnepsorozatot
2.) Mi a mimimamázás?
a) adománygyűjtő népszokás
b) a pünkösdi király kiválasztására használt népnyelvi szó
c) a papás-mamás népi elnevezése
3.) Mikor van a rózsák Húsvétja?
a) Húsvétkor
b) amikor kinyílnak az első pünkösdi rózsák
c) Pünkösdkor
4.) Hogy hívták az alábbi sorok költőjének múzsáját?
"Áldott szép Pünkösdnek gyönyörû ideje
Mindent egészséggel látogató ege,
Hosszú úton járókat könnyebbítô szele.”
a) Sophie
b) Júlia
c) Fanni
5.) Milyen növény véd meg a villámcsapással szemben Pünkösd tájékán?
a) bodza, zöld ágak
b) gyöngyvirág
c) kardvirág
5.+1.) Milyen idő várható, ha Pünkösd hétfőjén szép idő van?
a) hosszú, meleg nyár
b) csapadékos tavasz
c) sok lesz a bor
Megoldások:
1./a) Mivel Perszephoné visszatérése az alvilágból a görög mitológia szerint maga a tavasz, Jupiterről pedig aratáskor, a szaturnáliákon emlékeztek meg a rómaiak, marad Flóra, aki Fauna, az állatvilág istenének párjaként májusban ébredez. Az ún. floráliákat a régi rómaiak április és május fordulóján tartották. Ennek keretében nyulakat és kecskéket űztek, de előfordult, hogy szabadosabb dolgokat is műveltek. Volt például, hogy prostituáltak nyilvánosan vetkőztek. Ez a szokás minden bizonnyal arra utal, hogy Flóra a virágokat beporzó szellő, Zephyros lányaként eredetileg tágabb értelemben vett termékenység-istennő is volt.
2./a) Néhány faluban még ma is élnek a pünkösdi hagyományok; a pünkösdikirály választás pl. ebben a szólásban is: „Rövid, mint a pünkösdi királyság.”. A mimimamázás, más néven mavagyonjárás, mivanmajárás az Alföldön volt ismert. Eredeti formájában lányok vettek részt benne. Házról házra járó csoportok bekéredzkedés után szavaltak, énekeltek, táncoltak, átvették az adományokat, majd ismét táncra perdülnek.
3./c) Húsvétkor még inkább a tulipán és a nárcisz az aktuális növény, a pünkösdi rózsák nyílásának ideje pedig változó. A pünkösdi rózsa a pogány Róma rózsaünnepeinek emléke lett a középkorban, a rózsaünnep beolvadása után a pünkösdöt gyakran a rózsák húsvétjának – pascha rosarum – is nevezték. Érdekesség, hogy a középkorban egyáltalában nem botanikai alapon különböztették meg a rózsát és a liliomot, hanem mindketten egyszerűen a bibliai virágot képviselték.
4./b) Kezdetben vitézi szokás volt, hogy a katonák maguk közül válasszanak egy évre királyt. Ezt idézi Balassi Bálint pünkösdköszöntő verse is, Balassi múzsája pedig Júlia volt. A legismertebb Sophie Babits feleségének keresztneve, Fanni pedig Radnóti még ma is élő özvegye.
5./a) Hiába a kivont kardvirág, de még a gyöngyvirág apró gömbjeit sem tartja a hagyomány villámbiztosnak. Egyes helyeken például már kora hajnalban az ablakokba, vagy a ház kerítés-lécei közé tűznek zöld ágakat, virágokat, főként bodzát, pünkösdi rózsát, jázmint, hogy nehogy belecsapjon a házba a villám.
5.+1.) Májusi eső aranyat ér, de a pünkösdi eső ritkán hoz jót. Viszont ha pünkösdkor szép az idő, sok jó bor lesz, tartja a népi közmondás.
Értékelés: minden helyes válasz egy pontot ér…
5+1 pont:
Ön megérdemel egy szép, napos,pihenős pünkösdöt, sok pirospozsgával az orcára!
3-5 pont
Talán Pünkösd hétfőn lesz idő pár Balassi vers föllapozásához, jó pihenést kívánunk!
0-2 pont
Sebaj, minden pünkösdi királyság csak egy napig tart! A munkaszüneti nap is, használja ki!