Fiatal képzőművészek csinosították meg a lepukkant beton térelemeket Pécs egyik negyedében, Uránvárosban. Az 1000% csoport tagjainak vizuális környezetvédelmi akciója vezette fel a PLACCC Pécs Fesztivál programjait, amelyek vasárnapig várják a közönséget Európa Kulturális Fővárosában.
Színes mintákkal, kis grafikákkal dobták fel a sivár beton térelválasztó elemeket a budapesti művészek Pécs lakónegyedében, Uránvárosban. Az 1000 % nevű street art csoport célja, hogy jó hangulatot, egy kis szépséget csempésszen a környéken élők mindennapjaiba. Az akció a szerdán kezdődött PLACCC Pécs Fesztivál egyik programja, a Lakás-kaland-túra része. Előadóművészek és építészek mutatják be az ambivalensnek tartott városrészt a saját nézőpontjukból, ráadásul helyi magánemberek lakásaiban. A nézőknek követniük kell a találkozóhelyen kapott útleírást, majd egy sétatúra alatt meg kell keresniük a kijelölt lakásokat, ahol más-más produkciókkal várják őket a művészek. A lakásokat összekötő sétaútvonalon lehet megnézni az 1000% csoport munkáit is.Meglepő köztéri alkotások Pécs belvárosában
Szokatlan és elgondolkodtató utcai alkotások lepik el Pécs belvárosát május 26. és 30. között. A helyi alkotókból álló Déli Szél művészi kollektíva a jól ismert, naponta látott helyeken és a még felfedezetlen zugokban megbolygatja a környezetet. A Hajlék című szabadtéri tárlatot a városi helyszínek, közterek inspirálják, amelyekhez a természeti környezet formavilágát és kellékeit használják fel.
Hegyi Csaba kizárólag természetes anyagokból készíti el az Óriás „gyerek” kucsma című installációját az egykori tárolók, ólak, kemencék, alkalmi szálláshelyek ősépítményeinek mintájára. Lukács József Jóka egy tömb fából farag ki kisméretű szobrot, amely akár egy bőröndben hordozható, így változtatható a helyszíne a városban. Nagy Otília idilli tavacskát varázsol egy szórakozóhely betonteraszára. A nagyméretű festmény nézői láthatják a víz felületén tükröződő faágakat, és egyben a víz alatti élővilágot is. Sólyom Alex a fénnyel és az emlékeinkkel kísérletezik a "tér pótlás" című installációval. Tükördobozok segítségével nemcsak azt mutatja meg a környezetből, amit az emberi szem lát, hanem azt is, amit az agy pótol ki a vizuális élményhez. Az eredmény a környezetről kapott mentális lenyomat. Varga Tünde az egyik pécsi parkban emeli ki a már ott lévő szépséget.
A kert hangulatába simuló anyagok segítségével különböző méretű és formájú vájatokat alakít ki a talajban, az ott lévő növényvilág egységét szem előtt tartva. Némileg eltér ettől a koncepciótól Peták Péter munkája, amely a sokatmondó under reconstruction címet kapta. Az installációval a művész pécsi lakosként azokra a beruházásokra, útfelbontásokra, felújításokra és építkezésekre reflektál, amelyek jelenleg is zajlanak Európa Kulturális Fővárosában.
A PLACCC Pécs Fesztiválon ezeken kívül pénteken és szombaton lehet látni a holland Compagnie Dakar előadását. Az Élethelyzet című, kifinomult humorú színházi thrillert egy igazi pécsi család házának a kertjében adják elő, amit a tulajdonosok kölcsönadnak a színészeknek.
Bővebb információ itt.