A magyar művelődéstörténetben jelentős szerepet játszó Ráday családot, valamint a magyar felvilágosodás és reform korát idézi meg a péceli barokk kastélyban szombaton nyíló kiállítás.
A tárlat A könyvtártól a konyháig – képek a Ráday család mindennapjaiból című programsorozat első állomása. A kiállítás elsősorban Ráday Gedeont (1713-1792) és korát állítja a középpontba.Mint elmondta, Ráday Gedeon édesapja, Ráday Pál II. Rákóczi Ferenc titkos kancelláriájának vezetője volt. A protestáns nemes a szatmári békekötés után két évvel született fiát úgy neveltette, hogy - Kazinczy szavaival - "erejét egészen a nemzeti művelődésnek áldozza". Mindketten lelkes könyvgyűjtők és mecénások voltak, széleskörű kapcsolatrendszerrel rendelkeztek és jelentős szerepet játszottak koruk közéletében.
A Ráday-kastély most bemutatásra kerülő könyvtárterme és a hozzá kapcsolódó dolgozószoba Ráday Pál és Ráday Gedeon tevékenységét idézi, többek között hanganyaggal. A kiállításon helyet kapnak a magyar felvilágosodás és reformkor jeles irodalmi alakjai és a kastély egykori híres vendégei, Kazinczy Ferenctől Fáy Andráson át Jókai Mórig.
A látogatókat berendezett barokk konyha is várja, korhű konyhai eszközökkel, korabeli receptekkel, menüleírásokkal és 18. századi háztartási praktikákkal.
A szombati rendezvény tárlatvezetéssel és a Kazinczy kritikai kiadás könyvbemutatójával egészül ki, ahol a kötetek szerkesztői is jelen lesznek.