Tragikus képet mutatnak a Mecsek fenyvesei, a szakemberek szerint a fák 70–80 százalékát gomba fertőzte meg – várhatóan sokat ki kell vágni.
Tragikus képet mutatnak a Mecsek erdeiben a feketefenyők: a vékony tűlevelű ágak már nem zöldellnek, hanem barnán, kiszáradva meredeznek. Az már korábban is kiderült, hogy gomba támadta meg őket, mostanra viszont rendkívül nagy a pusztítás.Ha valaki a tv-toronyhoz vagy az állatkerthez megy, akár az autóból is láthatja a megbarnult, elszáradt fenyőket – a gyalog kirándulók számára még megdöbbentőbb a kép. Lovescher István, a Pécs Holding erdésze úgy becsüli, a mintegy 30 hektáros területen már a fenyők 70–80 százaléka fertőződött. A vizsgálatok azt is kiderítették, hogy többféle gomba támadta meg a feketefenyőket, ez pedig felborítja a fák vízháztartását, s kiszáradhatnak.
Lovescher István elmondta, az elmúlt évek szeszélyes időjárása megviselte, legyengítette a feketefenyőket a Mecsekben, amelyek ráadásul nem is őshonosak itt. A mostani időjárás, a viszonylag kellemes hőmérséklet és a sok csapadék ellenben nagyon kedvez a gombának – terjed is elképesztő sebességgel. Külön gond, hogy a fertőzést előre nem lehetett látni, a tél végén bukkant fel, s azóta gyakorlatilag visszafordíthatatlanul gyilkolja a mecseki fenyőket.
A gombák ellen elvileg permetezéssel hatékonyan lehetne védekezni, ám itt nem kiskerti növényekről, hanem több emelet magasságú szálfákról van szó. A légi permetezés is felmerült, ám ennek a hatékonysága kérdőjeles, ellenben nagyon drága. Egyes, kertekben álló példányoknál még meg lehet oldani a vegyszeres kezelést különböző technikákkal (ez ajánlott is, noha nem olcsó), de az egész Mecsek-oldalban ez kivitelezhetetlen. Így viszont sajnos a Fenyves sor elnevezés a közeljövőben akár okafogyottá válhat, utalt az erdész az egyik közterület nevére.
További gond, hogy a lábon elpusztuló, fokozatosan kiszáradó fák előbb-utóbb veszélyt jelentenek a közlekedőkre is. Lovescher István, a Pécs Holding erdésze közölte, ettől idén még nem kell tartani, hiszen a gyökerek még jól tartanak. Mindenesetre a zöldhatósággal és a nemzeti parkkal is felvették a kapcsolatot, fakitermelési engedélyt kérve – erre ugyanis alapesetben nincs minden évszakban mód. A tervek szerint az elszáradt, elpusztult fákat már a nyáron elkezdik kivágni, elsőként az utak, sétányok, turistaösvények környékén.
Forrás: bama.hu