2010. május 26-30. között Balatonkenesén 10 ország 23 televíziójának riporterei versenyeztek a világon egyedülálló és a nemzetközi közszolgálati televíziós szakma által is nagyra tartott versenyen.
A versenyben 2 perces a "Military and public" témakörét körüljáró filmeket kellett készíteni angol nyelven, a BBC-vel kialakított versenyszabályzatnak megfelelően.A versenyfilmek címei és a vágások időpontjai, a vágószobák száma a megnyitó utáni sorsoláson derült ki. A versenyzők átlagéletkora nem érte el a 35 évet. A fiataloknak sem pénzük, sem lehetőségük nincs arra, hogy egyenlő esélyekkel induljanak, más hasonló jelentőségű nemzetközi televíziós versenyen.
A versenyen nevezési díj nem volt, a versenyzők magyarországi tartózkodását, forgatását és az utómunkát a szervezők biztosították.
A rendezvény egyúttal emléket állított azon újságíróknak, akik életüket adták a hírekért. Az elmúlt két évben megnőtt az újságírók ellen elkövetett gyilkosságok száma a világban, az áldozatok javarészt olyan sajtómunkatársak voltak, akik életüket kockáztatva dolgoztak a háborús térségekben, de sokan tudósítottak a drogkereskedelemről, emberi jogsértésekről vagy korrupcióról.
Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) szerint 2008-2009-ben összesen 125 újságírót öltek meg a világ 28 országában.
A verseny célja a komoly újságírás támogatása, népszerűsítése, ugyanakkor Balaton nemzetközi és hazai népszerűsítése is volt.
Az idén Ausztria, Szlovénia, Szlovákia, Horvátország, Románia, Ukrajna, Koszovó, Albánia, Szerbia és Magyarország vett részt a versenyen.
A 2010-es zsűriben Boris Bergant, az Európai Műsorszórók Szövetségének (EBU) volt alelnöke, a Szlovén Televízió elnöki tanácsadója, a Circom Regional egyéni tagja, Bódis Gábor, a Duna TV tájékoztatási igazgatója, Tena Perisin, a HRT horvát nemzeti televízió producere, és Günther Ziesel, az ORF vezető munkatársa kapott helyet.
A legjobb riportfilmért járó 4000 eurót és a Serious Microphone díjat Szőcs Géza, a verseny fővédnöke adta az Ungvári Televízió munkatársainak, Max Melnyknek, Kovács Gézának és Vass Tamásnak, Balatonkenesén.
Balatonkenese különdíját a verseny legjobb operatőre, a kárpátaljai Debreceni Mihály és csapata kapta. A legjobb történetmesélőnek járó díjat, Balatonfüred Város Önkormányzatának különdíját, amelyet a balatonfüredi Anna Grand Hotel ajánlott fel, a Horvát Televízió munkatársai, Gordan Zvanovic és Josip Gavranovic vihették haza.