Az Osztrák Tudomány és Művészet Érdemkeresztjét adományozta kedden Heinz Fischer osztrák államfő Harangozó Gyula koreográfusnak és balettigazgatónak, aki öt év után, a szezon végével távozik a Staats- és Volksoper balettegyüttesének éléről.
Ioan Holender, a Bécsi Állami Opera igazgatója az átadási ünnepségen kiemelte, hogy Harangozó az egyik legsikeresebb balettigazgató, akit ismer, emellett pedig igazi európai személyiség. - A nevéhez fűződő öt évben virágzott a balett Bécsben, Harangozó idején a táncszektorból származó bevételek magasabbak voltak, mint az ő igazgatói idejének más éveiben - mondta Holunder."A Staatsoper és a Volksoper balettegyüttese függetlenségének és egyesítésének párhuzamos biztosítása nagyon nagy kihívás, és meg vagyok győződve arról, hogy senki más nem tudta volna ezt ilyen rövid időn belül ilyen súrlódásmentesen megvalósítani" - méltatta Harangozót Georg Springer, a szövetségi állam tulajdonban lévő osztrák színházak vagyonkezelő cégének igazgatója, aki Claudia Schmied kulturális miniszter képviseletében adta át a kitüntetést.
Harangozó 1956-ban igazi táncos családba született: apja a Magyar Állami Balett alapítója, édesanyja pedig ünnepelt táncos és balettművész volt. Budapesti és moszkvai tanulmányai után Európa három rangos operaházában dolgozott: először a magyar fővárosban, majd nyolc éven át párhuzamosan Münchenben és Bécsben. Szólótáncosként nagy sikereket ért el a Bajor Állami Operaházban és a Bécsi Operaházban is. 1995-től a Magyar Állami Operaház balettigazgatói teendőit látta el, majd 2005-ben átvette a Staats- és Volksoper balettegyüttesének vezetését, hogy gazdasági és művészi szempontból is talpra állítsa azt.
Az osztrák állampolgárságú Harangozó összesen 411 előadást - 263-at a Staatsoperben, 148-at a Volksoperben - és 28 produkciót - köztük öt ősbemutatót - vitt színre Bécsben