Tolna megyében tavaly 116 ellenőrzést végeztek a növényvédelmi felügyelők. A fogyasztásra szánt zöldségben és gyümölcsben vizsgálták a vegyszermaradékot.
Hazánkban csupán az emberek 1-2 százaléka vásárol bioterméket. Ennek oka egyrészt a kevés információ, másrészt a laposabb pénztárca. A felmérések szerint ugyanis a biotermékek közel 50 százalékkal drágábbak, mint a nem bio társaik.Így a többségnek marad a hagyományos módon, időközönként permetezett zöldség, gyümölcs. Nagyon fontos tehát, hogy a mezőgazdasági szakigazgatási hivatal növényvédelmi igazgatóságának szakemberei rendszeresen ellenőrizzék a fogyasztókhoz eljutó termékeket.
Czinkné Holló Gabriella minőségellenőrt kísértük el egy szekszárdi telephelyre. Az ellenőrzés célja friss zöldségek vegyszermaradék-vizsgálata volt. A kínálatból fejes salátát és zöldpaprikát választott ki a szakember, a mintavételről jegyzőkönyv is készült. Innen a mintát a szakigazgatási hivatal régiós akkreditált laboratóriumába, Kaposvárra küldik, az eredményt akkor is megkapják az érintettek, ha az pozitív.
A jegyzőkönyvben rögzítik a forgalmazó és a termelő adatait, ha ez utóbbit nem tudják megmondani, akkor a mintaadó felel az áruért. A büntetési tétel tízenötezer forinttól ötmillióig terjed.
Czinkné Holló Gabriella elmondta, tavaly csak pozitív tapasztalataik voltak az ellenőrzés területén, a 116 mintából, melyből 20-at termőhelyen, 96-ot kereskedelmi helyeken, 3-at pedig piacon vettek, egyikkel sem volt probléma.
A piacokon egyébként az őstermelői igazolványt is elkérik, illetve annak a betétlapját, mellyel igazolja a termelő, hogy valóban saját maga által termelt terméket árul. Fontos irat még a permetezési napló, melyet naprakészen kell vezetni és az árusítóhelyen, illetve a termőhelyen kell lennie.
Az országos helyzet azonban nem ennyire pozitív, Simon Gergely környezetkémikus szerint az elmúlt öt évben közel 20 százalékkal emelkedett a szennyezett élelmiszerek aránya. Igaz, hogy a magyar nemzeti előírások szigorúbbak az uniós szabályoknál.
Aggodalomra adhat okot, hogy egyre több termékben egyszerre többféle hatóanyagot is ki lehet mutatni. Olyan terméket is vizsgáltak, amelyben összesen 29 különféle permetszer volt, bár mind a hatályos határérték alatt. A sok hatóanyag összeadódva azonban akut mérgezést válthat ki a fogyasztóknál.
Zöld szervezetek heves tiltakozása ellenére 2008 szeptemberétől az EU megemelte a tolerálható vegyszermennyiséget az élelmiszerekben. Pedig a Greenpeace és a Global tanulmánya szerint a korábbi határértékek is veszélyt jelenthetnek az emberi egészségre, különösen, mivel a többféle vegyszer hatása összeadódhat, sőt módosulhat.
Míg a hazai gabonafélék és zöldségek több mint 80 százalékában nem volt kimutatható szermaradék, addig a külföldről hozott gyümölcsök több mint 65 százalékában találtak szermaradékot, míg az import zöldségek körülbelül 46 százaléka volt szennyezett. A 2007. évi adatok szerint gyümölcsök közül a kajszibarack, az alma, a körte és a meggy mintákban maradt legtöbbször permetszer.
A zöldségek közül a fejes saláta, paprika, paradicsom, uborka mintákban szinte mindig találtak vegyszermaradékot. A fejes saláta szennyezettsége világszerte probléma. Több vizsgálat szerint az eper is fokozott kockázatot jelenthet a fogyasztókra. Két éve a Marokkóból importált eperben a megengedett szermaradék határértékének 37-szeresét mutatták ki.
Növényvédő szermaradék vizsgálat
2007-ben 178 vizsgálatból 1 db elmarasztalás (olasz körte)
2008-ban 56 vizsgálatból nem találtak
2009-ben 116 vizsgálatból nem találtak
Minőségellenőrzés
2007-ben 88 vizsgálatból 20 nem felelt meg
2008-ban 40 vizsgálatból 10 nem felelt meg
2009-ben 135 vizsgálatból 13 nem felelt meg
Forrás: teol.hu