Versenyt hirdettek építészeknek és dizájnereknek, öt csillagos rovarhotelek tervezésére.
A tervpályázat célja, hogy tökéletes miniatűr otthont teremtsenek a rovarvilág számára úgy, hogy az közben emberi szemmel is esztétikus legyen.A pályázatra beérkezett öt különböző dizájnú rovarhotelt London városa egy közparkban megépíti és szavazásra bocsátják, hogy a közönség döntse el melyik a legklasszabb alkotás.
Az építményeknél alapvető követelmény volt, – az esztétikus megjelenésen kívül – hogy képesek legyenek kényelmes szállást adni a különböző rovarfajtáknak, így a méheknek, bogaraknak, lepkéknek, pókoknak, szitakötőknek és katicáknak.
A versenyben több neves építész és dizájniroda is elindult. A kifejezetten kerti dizájnnal foglalkozó Fisher Tomlin például a londoni felhőkarcolókból nyerte az inspirációt. Olyan hotelt tervezett, amely egymásra rakott, de egymáshoz képest elforgó kockákból áll. Az egyes kockaszinteken a különböző fajtájú rovarok élhetnek. Ennek megfelelően a földszinten, hangyák és más bogarak, míg a legfelső szinten a méhek szállhatnak meg.
Voltak olyan tervezők, akik nem ennyire extravagáns elképzeléssel álltak elő. A The team German Women például egy tradicionális német házikó mintájára alkotta meg a rovarszállót. Az Arup csapata pedig abszolút a funkció oldaláról közelített, és olyan megoldást tervezett, amely bármely közparkban kellemes és szemet gyönyörködtető utcabútorként is elmegy. Ez a csapat ráadásul a rovarhotel összes kellékét egyszer már kidobott, vagy újrahasznosított anyagokból készítette el.
A szervezők szerint egy ilyen verseny több dologra is jó, egyrészt a tervezők reflektálhatnak korunk építészeti formáira, másrészt újfajta közparki látványosságok születhetnek, és a környezetvédelmi nevelésben is fontos szerepe lehet a rovarhoteleknek. A dolog súlyát az is mutatja, hogy a versenyen győztes hotel a nyári Londoni Építészeti Fesztiválon komoly pénznyeremény mellett megkapja az arany-bogár díjat.
Forrás: World Architecture News