Az 1955-ben forgatott háborús film nem véletlenül hatott ennyire: Chastise-hadművelet igaz történetét dolgozza fel, ahol kialakult az angol hős katonák eszményképe.
Nincs is olyan angol, aki ne ismerné a történetet, vagy ne látta volna a film legendás jeleneteit. Most az 1955-ös mozit újra kiadták DVD-n és forgattak egy monstre dokumentumfilmet is, amely részletesen bemutatja, hogy mi igaz a nagy legendából és hogyan teremtődött meg a vérbeli angol hős katonák eszményképe, amelyet azóta több háborús alkotásban is viszontláthattunk.A film cselekménye a második világháborúban játszódik, és egy csapat rettenthetetlen angol katonáról szól, akik 1943-ban felrobbantották a Ruhr-vidék 2 gátját, egyben pedig súlyos károkat okoztak. A történetben maga a különleges, a víz felületén pattogó bomba is fontos szerepet játszik, ami Dr. Barnes Wallis számtalan sikertelen kísérlete után született meg. Wallis a Vickers cég repülőgép-tervezője volt, és már a háború eleje óta a stratégiai bombázások fontosságát hangsúlyozta. A németekre ipari csapást akart mérni, hogy megbénítsa a gazdaságukat. Elméletéről több könyvet és tanulmányt is írt.
Az "Upkeep" fedőnevű bomba tervét végül 1943 februárjában fogadták el, a támadást pedig májusra tervezték, mert akkor a legmagasabb a folyók vízszintje. A Királyi Légierő a csapáshoz új egységet hozott létre, amely eleinte csak "X" egység néven futott, majd később a 617-es számot kapta. Az egység vezetője Guy Gibson lett, akit a mai napig nemzeti hősként tartanak számon Angliában, a levezényelt támadás után pedig Viktória-keresztet kapott.
A támadásban 19 repülőgép, és 133 katona vett részt, ebből 53 életét vesztette, 3 pedig fogságba esett. Bár a támadás technikailag sikeres volt, stratégiai szempontból nem bizonyult elégségesnek, ám ez nem zavarta meg az angolokat abban, hogy egy igazán heroikus háborús filmet hozzanak össze az eseményből.
A filmben fontos szerepet kapnak Wallis kudarcai, a támadásra való felkészülés, majd maga a bombák ledobása is. Mivel a történet a háborúról és annak hőseiről szól, nyoma sincs benne szerelmi szálnak, otthon hagyott kedveseknek, vagy zokogó özvegyeknek. Egyedül Gibson fekete labradorjához való ragaszkodása jelenik meg – a ma már szerencsétlennek ható Nigger nevet viselő kutyát nem sokkal a küldetés előtt üti el egy autó.
Guy Gibson a támadás után megteremtette az új angol férfi eszményképét: a bátor, önfeláldozó vezetőjét, aki akkor is büszkén indul a harcba, ha az elsőre reménytelennek tűnik. A történész Max Arthur szerint a támadás igenis sikeres volt, mert visszaadta az ország hitét. Egy ilyen nehéz küldetés sikerére mindenki büszke lehetett.
Forrás: The Telegraph