Két közönségdíjat is kapott a 21. nemzetközi emdeni filmfesztiválon a dél-afrikai labdarúgás, a szegénység, az AIDS és a gyermekbántalmazás témáit boncolgató, Themba című filmdráma.
Stefanie Sycholt német-dél-afrikai rendezőnő drámai tényekre támaszkodva forgatta filmjét. Mint elmondta, Dél-Afrikában naponta ezer ember hal meg AIDS-ben, az elhunytak pedig többnyire HIV-vírust hordozó gyermekeket hagynak hátra.A film főhőse, a tizenegy éves kisfiú, Themba édesanyjával és lánytestvérével él nagy szegénységben. Hogy elűzze a gondokat, lelkesen kergeti a labdát barátaival. Épp amikor az édesanya AIDS-ben megbetegszik, és drága gyógyszerekre van szüksége, egy FIFA-edző - akit Jens Lehmann volt német válogatott labdarúgókapus alakít - felfedezi a tehetséges fiút. Themba egészen az ifjúsági nemzeti válogatottig jut.
A sportsikerekkel együtt azonban szomorú fordulat is bekövetkezik életében: nemi erőszak áldozataként HIV-pozitív lesz, betegségét pedig nyilvánosságra hozza.
A film alapjául egy könyv szolgált, amely árvaházban élő gyermekek történeteit meséli el.
"Realista képet akartam mutatni a mai Dél-Afrikáról" - közölte rendező a Themba premierjén Emdenben. Kifejtette, hogy Dél-Afrikában nagyon magas a nemi erőszaknak, illetve a gyermekek meggyalázásának aránya. Szerinte ez egy mítosszal van összefüggésben. "Sok AIDS-es férfi azt gondolja, hogy védelmet nyújt a fertőzés ellen, ha szűzzel hál. Ezért már hat-kilenc éves gyermekeket is megerőszakolnak" - tárta fel.
Véleménye szerint a hagyományos értékek és az önbecsülés elhamvadása társadalmi összeomláshoz is vezet, miközben senki sem hajlandó beszélni a családon belüli erőszakról és az AIDS-ről.
A film az érintettek, a betegek szégyenérzetével is foglalkozik. A fertőzött nőket nagyon gyorsan megbélyegzik, prostituáltként kezelik. A történetben Themba barátja AIDS-ben elhunyt édesanyját titokban, a kertben ássa el.
A fiatal fiú példájával Sycholt annak kívánt nyomatékot adni, hogy a HIV-pozitív emberek is változtathatnak helyzetükön, ha kezükbe veszik sorsuk irányítását.
A filmet a futball-világbajnokság után, július közepén kezdik vetíteni Dél-Afrikában, az európai mozikba pedig augusztusban kerül.