Shortolni az Avatarra? Vagy az új Harry Potterre? Esetleg a 3D-s Titanicra? Rövidesen akár ezt is megtehetjük, mivel tőzsdére kerülhetnek a hollywoodi sikerfilmek.

Nem sokkal ez előtt még kétszer ennyit ért, legalább is a Hollywood Stock Exchange-en, egy internetes oldalon, ahol filmsztárok és filmek fiktív értékpapírjaival folyik a játék.
Most viszont komolyra fordulhat a dolog.
Két szolgáltató is jelentkezett a hollywoodi filmek tőzsdei licenszéért, az egyiknek, a Trend Exchange-nek már zöld utat is adott a felügyelőbizottság. A befektetők óriási hasznot várnak: a Hollywood filmek tavaly 10,6 milliárd dollárt kasszíroztak be, James Cameron Avatarja egymaga 2,7 milliárdot hozott a konyhára.
A Stock Exchange-nél így nézett ki tőzsdézés: Ha valaki például 200 Hollywood dollárt adott ki egy filmrészvényért, és a film 250 millió dolláros sikerrel zárt, akkor az illető 50 dollárt nyert rajta részvényenként. Körülbelül 200 000-en fogadnak, spekulálnak, nyernek és vesztenek a filmiparon, legalábbis virtuálisan ezen az internetes portálon. Hasonlóan nézhet majd ez ki a valóságban is.
A jövőben ez az eddig még szűz terület is megnyílhat a tőzsdei spekulánsok előtt. Így az is előfordulhat, hogy a nagyobb nyereség érdekében rossz hírét keltik annak a mozifilmnek, aminek még a premierje sem volt meg, ezzel a mozik akár el is állhatnak a vetítésétől, ha úgy látják, hogy a film nem lesz nyereséges.
A filmesek vehemensen tiltakoznak a filmipar "tőzsdésítése" ellen. Utat nyithat a film jó vagy éppen rossz hírbe hozása mellett olyan spekulációknak is, amely a Lehman Brothers-t is bedöntötte, és elindította a pénzügyi világválságot.
Még semmi nincs eldöntve. Az egymással szembekerülő érdekek pattanásig feszültek. Majd elválik, kinek az érdeke fog érvényesülni: a sikerorientált, de független filmipar, vagy a tőzsde mindent felfaló pénzéhsége.