Futurisztikus építészeti koncepciókkal igyekszik csökkenteni széndioxid kibocsátását Kína.
A Woods Bagot építésziroda és a Buro Happold épületgépészeti tervezőcég, új projektjében nagyban gondolkodik és hatalmas, a fenntarthatóság szempontoknak megfelelő épületeket terveztek. A felhőkarcolók nem járulnak hozzá a világ széndioxid termeléséhez, és harmónikusan működnek együtt a környezettel, ám a megvalósulásuk még a jövő zenéje.A különös épületeket és az egész tervezési rendszert Zero-Emission Designnak vagy Zero-E nek nevezték el, és egy Sanghajban tartott zöld-üzleti és pénzügyi konferencián mutatták be. Az első tesztépületeket a Jangce folyó mellé, Chongqing egy ipari területén húznák fel, ám egyelőre nem tudni pontosan, hogy mikor és mennyi pénzből.
A tesztépületek összesen 450 ezer négyzetméternyi, vegyes funkciójú teret biztosítanának, üzleteknek, hotelnak és lakásoknak adnának helyet. Az épületegyüttes gyöngyszeme, egy hatalmas toronyépület, amely önműködően reagál a klimatikus változásokra, úgy hogy az épület mindig a legtökéletesebben azonosul az éppen uralkodó időjárási viszonyokhoz. A tervezők szerint a házak ergonomikus formájukkal és saját energiájuk használatával tökéletes összhangban lesznek a környező ökológiai rendszerekkel.
Kínának nagyon fontos, hogy megfelelő válaszokat adjon a környezetvédelmi kihívásokra, ugyanis az ország aláírta a széndioxid kibocsátási egyezményt, amely szerint 2020-ig jelentősen csökkentik az egy főre jutó széndioxid kibocsátásukat. Ross Donaltson a Woods Bagot iroda igazgatója szerint az építőipar felkészült és birtokában van a szükséges ismereteknek, hogy a fenntarthatósági kritériumokat teljesítse. A Zero-E projektjük azt akarja bebizonyítani, hogy a szükséges eszközök és anyagok már rendelkezésre állnak a koncepció megvalósításához.
A nulla CO2 kibocsátású épületek komplex építészeti és mérnöki fejlesztések. A házak építésénél új anyagokat és technikákat használnak, amelyeknek köszönhetően nem kell külső energia segítségével az épületek fűtését-hűtését, melegvízzel való ellátást megoldani. Legtöbbször csak az elektromos áramot kell bekötni, de napelemekkel és más alternatív energiaforrásokkal ezt is igyekeznek kiváltani.
Forrás: World Architecture News