Rapperswil-Jonában megnézhetjük hogyan is mutatnak maguk a fák kiállítási tárgyként, és nem csak képkeretként egy kiállításon.
A Fa Múzeum 75000 négyzetméteren, Zürichtől nem messze nyitotta meg a kapuit hétfőn. Az intézmény egy ovális alakú, szabadtéri bemutatóterem több „szobára” osztva, külön atmoszférával és karakterrel, amelyekben Enzo Enea, a világhírű svájci tájépítész gyűjteményéből származó egyedülálló élő fákat állítottak ki. A múzeum célja hangsúlyozni a fák kivételes jelenlétét, szépségét és ritkaságát, és nem mellesleg az is, hogy a látogatók újrafogalmazzák magukban az idő és a forma fogalmát, látván, mit is jelentenek ezek az öreg és tiszteletreméltó fák.A múzeum ötlete Eneától származik, aki hosszú éveken keresztül intenzíven kutatta és tanulmányozta a fákat és azt, hogyan kéne érzékelnünk és kezelnünk őket. Ez nem csak a területen szerzett hírnevét alapozta meg, hanem megteremtette a fák iránti határtalan tiszteletet és csodálatot is benne. Azért, hogy ezeket a tapasztalatait szélesebb közönséggel is megoszthassa, Enea megalkotott egy múzeumot a fái számára, ahol ugyanolyan figyelemmel és gondosságal kezelik őket, akár a valódi műalkotásokat. A szabadtéri koncepció minden meghatározó eleme, kellő teret hagy minden egyes fának, hogy a látogatók minden szögből megtekinthessék őket.
Enea azt szeretné, ha a látogatók megtapasztalhatnák „a fák saját pompáját, a mikroklímájukat, amit maguk köré építenek, a textúrák sokféleségét és azt a fajta tájépítészetet, amibe beleágyazták őket.” A fák legmarkánsabb tulajdonsága maga a koruk, mondta a gyűjtő. „A Fa Múzeum legfontosabb célja, hogy ráébressze az embereket egy lassabb, nyugodtabb életvitel szükségességére, és arra, hogy tiszteljék a természetet és a környezetet. Az intézmény lelkülete segít majd felerősíteni azt, amit ezek az örök formák gerjesztenek a tudatalattinkban, bármi legyen is az.”
A múzeum több, mint 25 fajta fából mutat be mintegy ötvenet, amely között nem egy példány kora éri el a száz évet. Ezeket a fákat az ősi Bonsai technika által ihletett különleges bánásmóddal ültették és védik. 100 másik fa és növény kapott helyet a múzeumot körülvevő parkban, amely tájépítészeti elemként és laboratóriumként is szolgál. A parkban és a múzeumban összesen 2000 különleges fa él, amelyeket Enea az elmúlt 17 év alatt gyűjtött össze. Van köztük egy 130 éves japán vörösjuhar, egy 70-80 évesre becsült magnóliafa, és egy 80 éves angol tiszafa.
A terület központi eleme a 2500 négyzetméteres területen fekvő Enea Garden Design épülete, ami most költözött Rapperswilbe. Az épületet az amerikai Oppenheim Architecture and Design iroda tervezte, és egy kertibútor-kiállításnak, egy könyvtárnak és egy ajándékboltnak ugyanúgy otthont ad, mint egy csapat művésznek és designernek. Az épület 2009-ben megkapta az American Architecture Awards-t a Chicago Athenaeumtól. Enzo Enea és Chad Oppenheim már dolgozott együtt a közelmúltban, de vannak még közös terveik: most épp egy kínai kikötőváros, Tianjin központjának tervén dolgoznak.
Forrás: World Architecture News