Az oktatási tárca hétfőn nyilvánosságra hozta a rektori bérlistát. Ezek szerint 29 intézmény vezetője összesen havi bruttó 57,06 millió forint fizetést kap.
Dr. Magda Sándor, a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola rektora – aki intézményvezetőként havonta 2 millió 355 ezer forintot keres – örül annak, hogy nyilvánosságra került a főiskolák és egyetemek vezetőinek fizetése, mert legalább van viszonyítási alap. Mint mondta: így most már tisztázódik sok minden, hiszen korábban megesett, hogy a rektori munkából származó jövedelmét más egyébbel is „összemosták”, többek között a képviselői vagy az akadémiai tiszteletdíjával.
– Mióta rektor vagyok, azóta ugyanannyi a fizetésem, vagyis az összeg nem változott már legalább öt éve – mondta a gyöngyösi rektor. – A bérem két részből tevődik össze. Az egyik, ami csaknem egymillió forint, az a pénz, ami egy besorolás alapján jár. Ezt az alapbért a korom és a tudományos fokozataim alapján kapom meg. A fizetésem másik része az, amit minden intézmény az alapján állapít meg, hogy milyen és mennyi gazdasági tevékenységet végez.
Dr. Hauser Zoltán Az Eszterházy Károly Főiskola rektora 1,99 milliós fizetésével 13. a listán. Dr. Hauser Zoltán, aki a Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnökségi tagja is, kérdésünkre elmondta: az MRK soha nem ellenezte, hogy ezek az adatok nyilvánosságra kerüljenek. A konferencia álláspontja határozott volt a kérdésben. Az adatokat azonban ők maguk nem adhatták ki, hiszen nem voltak gazdái azoknak. A vita azért is folyhatott az adatok közérdekűségéről, mert jóllehet a felsőoktatás finanszírozása közpénzből is történik, ám ez az intézmények teljes költségvetésnek ez csak 50-60 százalékát teszi ki. Szóba jött természetesen ellenérvként az egyetemek autonómiájának a kérdése is. Azzal, hogy az Oktatási és Kulturális Minisztérium honlapjára feltette a listát a kérdés el is dőlt.
– Azt nem tisztem megállapítani, hogy a számomra fizetésként megállapított összeg sok, vagy kevés, hiszen ez a munkám eredményességének értékelése. A munkáltatói jogot a rektorok esetében maga a miniszter gyakorolja, ám bizonyos részeit, úgy mint szabadságolások, munkarend és más hasonló kérdések átruházta az egyetemek gazdasági tanácsára. A fizetések ügyében a tanács csak javaslatot tesz, amit a tárca vezetője hagy jóvá. A nyilvánosságra került táblázatban szereplő összeg a bruttó bér, a nettó összeg, amit kézhez kapok nem éri el az egymillió forintot – fogalmazott az EKF rektora.
Hauser Zoltán szerint sajnálatos, hogy a közvélemény annak a vitának kapcsán, ami az adatok közérdekű, vagy nem közérdekű voltáról szólt korábban, eléggé torz adatokkal találkozott.
Az új kormány tervezett, vagy már elfogadott intézkedései következtében lényeges változásokra lehet számítani. Ezek egyike, hogy a kétmillió forintban megállapított fizetési plafon elmossa a meglévő különbségeket az alacsonyabban bérezettek és a „csúcsfizetéssel” rendelkezők között. A másik változást a 16 százalékos SZJA hozhatja. A jelenlegi adózási rendszerben magas kulcsba esnek a rektori fizetések. Az új egységesen 16 százalékos adókulcs bevezetésének következtében – a bruttó bértől függően – akár 4-500 ezer forinttal nőhet a rektorok nettó bére.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium által közzétett táblázatot itt találja.
Forrás: heol.hu