Az Egy utca anatómiája című projekttel vesz részt tíz magyar művész péntektől a Londoni Építészeti Fesztiválon (LFA): a paddingtoni Church Streeten az egész utcát elfoglalva mutatják be képekkel, installációkkal és audiovizuális eszközökkel a budapesti és a pécsi Király utca átalakulását.
Az Egy utca anatómiája kutatási projekt, amelyben azt vizsgálták építészek, dizájnerek, fotósok, performerek, hogyan függ össze a városfejlesztési stratégia és az ott lakó civilek akarata, s ez miként kristályosodik ki egységes tervvé - magyarázta a magyar kiállítás kurátora, Steierhoffer Eszter.A július 4-ig tartó építészeti fesztiválon a magyar kiállítást nem galériában rendezik meg, hanem a soknemzetiségű negyedben levő Church Street teljes hosszán - a piacnak is helyet adó utca standjaitól kezdve a kirakatokon keresztül a helyi könyvtárig - térkép, audioguide, installációk, fotósorozatok, videóvetítések és performanszok segítségével.
A látogató a Church Street könyvtárából kiindulva követheti Albert Ádám, Bartha Gabó, Bahbak Hashemi-Nezhad, Kerekes Emőke, Mózes Anna, Rákosi Péter, Allan Siegel, Surányi Miklós és a Szövetség39 (Baróthy Anna és Kolozsvári Csenge) munkáit.
A Church Streeten található Showroom Galériában mutatják be a Londonban élő Sárközy Mátyás könyvét, amely a budapesti Király utcáról szól, valamint a kutatási anyagokat összefoglaló, Egy utca anatómiája című atlaszt - fűzte hozzá a kurátor.
A magyar projekt része egy közösségi padlizsánfőző esemény is, amelyet - a padlizsán angol megfelelőjét és a kerület postai irányítószámát felhasználva - Aubergine: NW8 címmel rendeznek meg jövő hétvégén a piacon, az Adj egy receptet, vigyél egy padlizsánt! mottóval. Mint Steierhoffer Eszter magyarázatként elmondta, a bevándorlók lakta negyedben igen kelendő a padlizsán, mivel ez a zöldség a török és az arab konyha egyik kedvelt alapanyaga, az angolok azonban nemigen ismerik.
A padlizsánból készült finomságokat Bartha Gabó magyar dizájner, a budapesti Hunyadi téri csarnok megtartásáért szerveződött Kincsünk a piac mozgalom vezetője Bahbak Hashemi-Nezhad londoni dizájnerrel, fotóssal, a magyar kiállítási térkép készítőjével együtt állítja elő, bevonva a műveletbe az arra járó helyieket is - tette hozzá a kurátor.
Megjegyezte: a 2004-ben alapított LFA (London Festival of Architecture) célja, hogy látogatóit a brit főváros építészetének részletesebb felfedezésére ösztönözze, valamint hogy megerősítse London pozícióját a kreatív nemzetközi építészeti gondolkodásban.
Érdekel a kiállítás? Katt!