A röntgen megszállott, Nick Veasey fotós mindent bedug a sugár alá. Most konkurenciája akadt a japán Eizo cég személyében, akik meztelen nőket ábrázoló röntgennaptárral jelentkeztek.
A művészek már az orvosi célú szerkezet feltalálása után észrevették, hogy a röntgenképek lehetnek az önkifejezés eszközei is. Így az ember mellett hamarosan a sugarak alá kerültek a különböző tárgyak, apró élőlények, virágok is. Az azonban, hogy ezt nagyban is lehet csinálni, eddig csak Nick Veasey-nek jutott eszébe. A művész képeihez ipari röntgent használ, amelyek sokkal nagyobb teljesítményű, mint az orvosi társai.Ilyen gépekkel sikerült elkészítenie a világ legnagyobb röntgenképét is, amely egy Boeing 777 repülőgépet ábrázol, amint éppen nagyjavítását végzik a hangárban. A képhez 500 különböző röntgent sütöttek el egyszerre, egy pontosan megtervezett beállításban.
A több mint egy évtizede röntgenfotózással foglalkozó férfi korábban reklámfotózásból élt, ám kiábrándítónak találta a megkonstruált és beállított képeket, ezért inkább az absztrakt kísérletező fotózás felé kacsintgatott. Végül felfedezte magának a röntgent, mint művészi eszközt. „Ahhoz, hogy látványos képeket kapj, szükséges tudnod a röntgen fizikáját és kémiáját. Ez egy nagyon bonyolult dolog, amit nem volt könnyű megtanulni, ám végül megérte, mert a közönség imád a dolgok mögé nézni” - nyilatkozta Veasey a Cool Hunting nevű blognak.
A fotós hatalmas rutinnal a háta mögött mára pontosan meg tudja mondani, hogyan nézhetnek ki egyes tárgyak röntgenképei, ám mint mesélte: „ahogy öregszem, a célom, hogy egyre jobb dolgokat alkossak. Most már lassabban csinálom a dolgokat, és fontosabb, hogy az eredmény egyre szebb legyen. Már nem akarok mindent lefotózni.”
Veasey műveiben két vonulat figyelhető meg. Az egyik a dokumentáló, a rejtett kincseket rendszerező jelleg. A másik az emberi alakokkal végzett kísérletek, amiben a napi rutint próbálja ábrázolni röntgennel. Utóbbi lényege, hogy provokálja a társadalomban kialakult képet. "Miért olyan fontos, hogy valaki miként néz ki, hiszen legbelül mindannyian ugyanúgy működünk?" – vélekedett Veasey.
Az angol származású művész mostanában legtöbb napját azzal tölti, hogy különböző röntgengépeket és megközelítési módokat próbál ki. Fantáziájának csak a pénz szab gátat, ugyanis a röntgen a fényképezésnek egyik legdrágább technikája, így jól meg kell gondolnia, hogy mit és hogyan akar lefotózni.
A fotós munkái itt tekinthetőek meg.
A japán Eizo cég, amely itthon monitoriaról ismert, egyébként pedig orvosi diagnosztikai és képalkotó eszközök gyártója, nem volt elégedett a termékek európai forgalmával. Ezért a kontinensen a napokban kiadtak egy naptárat, amely a lehető legjobb eszközt veti be az eladások fellendítésének érdekében: a meztelen nőket. Ám ezeken a képeken minden és ugyanakkor semmi sem látszódik a modellekből, mert röntgennel fotózták őket.