Az Erzsébetvárosi önkormányzat ugyanis, miután hagyta, hogy a kerület megteljen szórakozóhelyekkel, kocsmákkal és klubokkal, most le akarja tiltani a bulikat.
Egy tervezet szerint a kerület összes üzletének és szórakozóhelyének, azaz az éjjel-nappali boltoknak a videotékáknak is be kellene zárnia éjfélkor, és csak reggel hatkor nyithatnának ki újra.Gergely József alpolgármester, aki a polgármester Hunvald György kényszerű távolléte alatt igazgatja a kerület ügyes-bajos dolgait, már benyújtotta a tervezetét, és ha ezt az önkormányzat ülésén el is fogadják, akkor az már július elsejével hatályba léphet.
Az időzítés több szempontból is érdekes, ugyanis az önkormányzat nyáron már nem tart több ülést. Emellett a szórakozóhelyeknek csak most jönne a szezon, hiszen véget ért a tanítás, végre itt a jó idő, ki lehetne használni a teraszokat és a szabadtéri szórakozóhelyeket.
A tervezet egy lakossági fórumon született, amit Gergely József a múlt héten hívott össze, és amin mintegy száz panaszos helyi lakos, az önkormányzat főjegyzője, a rendőrség és a közterület-fenntartók képviselője, illetve a vendéglátósok képviseletében az Élő Erzsébetvárosért Egyesület tagjai vettek részt. Állítása szerint ő megpróbálja összeegyeztetni a kerületben lakók és a szórakozóhelyek érdekeit, így szültetett meg ez a szerinte kompromisszumos rendelet.
Az önkormányzat ugyanis az este 10-től reggel 6-ig terjedő időben rendelkezhet a területről. Tehát az, hogy nem este 10-től, hanem csak éjféltől akarják elhallgattatni a szórakozóhelyeket, már engedménynek számít.
Az Élő Erzsébetvárosért Egyesület tegnapi sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a tervezet nélkülöz minden szakmai felkészültséget és előtanulmányt, ezért arra kérik az önkormányzatot, hogy lépjen vissza az előterjesztéstől. Az egyesület tegnap megkereste az alpolgármestert, aki már hajlandó volt finomítani a tervezet szövegén, amely mostani formájában a hotelekre is vonatkozna.
Az alpolgármester a lakók panaszaira hivatkozik, anélkül, hogy pontosan felmérték volna, hogy hány lakót zavarnak ténylegesen a szórakozóhelyekről hazafele tartó hangoskodók, vagy hogy a rendelet milyen hatásokkal járna, akár Budapest turizmusára vonatkozóan is. Hiszen nem egy fórum hirdeti a főváros pezsgő éjszakai életét, amely rengeteg külföldi turistát vonz. Ráadásul a kerületben rengeteg fiatal lakik albérletben, akik bejelentett lakcím nélkül nem tudják akaratukat képviseltetni.
A kerület a főváros része, és nem csak az ott élők használják, hanem sokan mások is, akik szintén nem szólhatnak bele az önkormányzat tevékenységeibe, mégis sajátjukként tekintenek a területre.
A sajtótájékoztató fő témája az volt, hogy a tervezetet semmiféleképpen sem lenne szabad elfogadni, ugyanis az önkormányzati rendeleteket csak az önkormányzat változtathatja meg, megsemmisíteni pedig csak az Alkotmánybíróság semmisítheti meg, ami jobb esetben is éveket venne igénybe, így az egyesület az általuk rossznak és értelmetlennek nevezett tervezet hatályba lépését szeretné mindenképpen megakadályozni.
Gondot jelenthet az is, hogy a képviselőtestületnek nincs jogköre ilyen típusú jogszabály meghozására, arra csak a közjegyzőnek lenne. Az egyesület kampánylépésnek tartja a tervezet megalkotását.
A mozgalmas éjszakai élet miatti problémák természetesen nem újkeletűek, és valóban megoldásra várnak, de az egyesület elnöke, Zsendovits Ábel, a Szimpla tulajdonosa szerint nem az a megoldás, hogy bezárják a helyeket. Az eddig fellépő gondok kiküszöbölésére a szórakozóhelyek több lépést is tettek. Létrehozták a Bagoly Szolgálatot, amely a hangoskodókat hivatott féken tartani, szerveztek utcatakarítást, és beüzemelték a Klauzál téri nyilvános illemhelyet, de az önkormányzat szerint ezek a lépések nem voltak elegendőek.
Ezen okból sújtanák a kis boltokat is a zárva tartással, mert az önkormányzat szerint nem elég az este 11 és reggel 6 közötti alkoholvásárlási tilalom, szerintük azt sok helyen nem tartották be.
A rendeletet a Budapesti Ipari Kamara egyenesen alkotmányellenesnek tartja, az egyesület szerint pedig sérti a szabad versenyt is azáltal, hogy a kerület mellett lévő helyek ugyanúgy nyitva maradhatnának, ráadásul pont a kis- és középvállalkozókat lehetetlenítenék el. Úgy tűnik, a VII. kerületi önkormányzat nem tanult a terézvárosi hibából.
Az egyesület ma, június 24-én szimpátiatüntetést szervez az Erzsébetvárosi Önkormányzat épülete elé. Várnak mindenkit este fél hét és fél nyolc előtt az Erzsébet körút 6. szám előtt, aki úgy gondolja, hogy nem ért egyet a rendelettel.
Amennyiben a tervezetet megszavazzák, úgy az egyesület mindenképpen meg fogja tenni a szükséges jogi lépéseket.