Helyek, amiktől jobb távolmaradni.
Nyáron mindenkit elkap az utazási láz, a rengeteg úticélból pedig nehéz választani. Az utazási irodák, a prospektusok, magazinok előszeretettel állítanak össze listákat a legjobb, legszebb helyekről. De ha van legjobb, akkor van legrosszabb is.Íme Földünk 10 legborzalmasabb helye, amit jobb messziről elkerülni.
10. Bubbly Creek, Chicago, Illinois
Bubbly Creek-nek (habzó patak) csúfolják a Chicago folyó egy részét. A folyó eredetileg egy mocsaras területen haladt át, ami a 19. század végére a csatornázás miatt kiszáradt. Ekkor vált a folyó az ottani tehénistállók és mészárszékek kanálisává. Gyakorlatilag mindent, ami az állatfeldolgozóban megmaradt, a folyóba engedtek. A rengeteg vér és belsőség miatt a folyó pezsegni kezdett a lebomlás során keletkező metán és hidrogénszulfid gáztól.
A kilencvenes években csak férgek és kukacok éltek a folyóban, amelyek a folyómederben lerakódott, állati maradványokkal táplálkoztak. Az elmúlt évtizedekben visszatért némi vegetáció a folyóparta, de a víz még mindig fokozottan fertőző, és gyomorforgató szagot áraszt. Mindenkit óva intenek a nyálkás vízben fürdéstől, a helyiek pedig messze elkerülik a vizet.
9. Centralia, Columbia County, Pennsylvania
Centralia annak idején két külön vasútvonallal ellátott, mozgalmas életű városka volt, 7 templommal, 14 üzlettel, 5 hotellel és 27 szalonnal, egészen 1966-ig. A város a szénbányászat miatt épült fel, és mivel egy 1962-ben kitört tűz elpusztította a legnagyobb bányát, a város lakhatatlanná vált.
Nem tudni pontosan, hogy keletkezett a tűz, de az biztos, hogy nem sikerült eloltani, számítások szerint pedig a következő 250 évben is égni fog, a hatalmas mennyiségű szén miatt.
A hatvanas, hetvenes években sok városlakót kellett kórházba szállítani szén-monoxid mérgezés miatt. 1984-ben a kongresszus mintegy 42 millió dollárt fordított arra, hogy elköltöztesse a városlakókat, így a lakosság száma az 1981-es 1000 főről 2007-re 9-főre csökkent. Már csak néhány épület áll, a többit tönkretette a természet. A város minden pontján látni füstölgő lyukakat, a föld több helyen megnyílt, a környék pedig tele van a szén-monoxid mérgezésre és az instabil talajra figyelmeztető táblákkal.
Ma az egész környék a állam tulajdonában van.
8. Dallol, Afar régió, Etiópia
Dallol egy szellemváros Etiópia északi részén, ahol már csak pár ház áll. A város a természeti adottságait kihasználva, az 1950-es években sót bányászott és szállított Indiába. A hatvanas években az amerikai Parsons Company geológiai kutatásokat végzett, mert a Dallol vulkán kitörése 1926-ban egy 30 méter széles krátert és rengeteg meleg vizű forrást hagyott maga után.
Bár geológiailag érdekes és lenyűgöző látványt nyújtanak a források, a város elviselhetetlen. Minden sóból épült, és ez a település tartja a legmagasabb átlaghőmérséklettel rendelkező lakott hely rekordját. 1960 és 1966 között ez 34 Celsius fok volt, de napközben el szokta érni a 46 fokot is. Emellett az egyik legelzártabb település, mivel nincsenek utak, csak néha jár arra egy tevekaraván. Ráadásul, mivel közel fekszik az eritreai határhoz, fokozottan veszélyes területnek minősül – rengeteg turistát támadtak már meg a környéken élő afari törzsek.
7.Hanford Site, Hanford, Washington
Hanford kis mezőgazdasági városkából vált a második világháború első és legnagyobb nukleáris központjává. A Hidegháború alatt még kilenc reaktort és öt plutóniumot feldolgozó komplexumot építettek oda, ezek nagy része az Egyesült Államok hadseregének állított elő tölteteket.
A Hidegháború után több komplexumot is bezártak, de ezután visszamaradt nagyjából 204 ezer köbméter erősen radioaktív hulladék. Ráadásul az atomenergia felhasználás kezdetén még nem foglalkoztak a megfelelő tárolási módokkal, így Hanfordban jelentős mennyiségű radioaktív anyagot engedhettek a levegőbe és a Columbia folyóba, amely alig 50 mérfödre folyik a várostól.
A területen található az Egyesült Államok radioaktív hulladéknak a kétharmada, több, mint 1500 négyzetkilométeren, amely Amerika legszennyezettebb területének számít.
Nem csoda, ha ki szeretnék takarítani a területet, mert a közelben három nagyváros is található, mintegy 230 ezer lakossal.
6. Dzserzsinszk, Nyizsegorodszki régió, Oroszország
A város az Oka folyó mellett fekszik 400 kilométerre Moszkvától. 1920-ban alapították Rastiapino néven, majd 1930-ban nevezték át Felix Dzserzsinszk után, aki a Cheka, a szovjet titkosrendőrség feje volt 1917-1926 között.
A város 1941-től a Szovjetunió legnagyobb vegyifegyver gyártójának számított, és rengeteg veszélyes és mérgező vegyületet állított elő, például arzén alapú fegyvereket.
1965-ben leálltak a vegyifegyver gyártás nagy részével, és bár volt olyan hulladék, amit elszállítottak, a nagyját elégették arzéntartalmuk miatt.
A város most a kémiai termékek előállításának fő központja, nagyjából 38 nagy cég gyártja és szállítja a fertőtlenítőszereket, permetezőket és műtrágyákat a világ minden pontjára. Több, mint 1000-féle vegyszert állítanak elő, ami a világ egyik legszennyezettebb városává teszi Dzserzsinszket, vagyis rosszabbnak minősítették, mint Csernobilt.
A várost 250 ezren lakják, a vízellátás viszont hagy némi kívánnivalót maga után: tele van toxinokkal, a fenoltartalma pedig tizenhétmilliószorosa a megengedettnek. 1930 és 1998 között mintegy 300 000 tonna kémiai hulladék került a városba, amely eddig zárva volt a turisták előtt.
5. Dharavi, Mumbai, India
A Dharavi nyomortanya Mahim és Sion között helyezkedik el, Mumbai külvárosában. Dharavi a legsűrűbben lakott nyomortanya Ázsiában. Mumbai városa drága az ott élőknek ezért Dharavi olcsó és illegális alternatíva lehet a költségek leszorítására. Egy lakás csupán 4 dollárba kerül egy hónapra. Dharavi a Mithi folyó partján található. A környék csatornázatlan, ami sokszor okoz problémát, mert mára a lakosság száma elérte az egy millió főt.
A környéken virágzik a kerámia- és textilipar, és egy újrahasznosítással foglalkozó cég is működik itt, de a bérek és az életszínvonal is nagyon alacsony. A higiéniás állapotok szörnyűek: az illemhelyek száma elenyésző és egy 2006-ban írott tanulmány szerint 1440 lakosra egy tekercs vécépapír jut. A helyiek a patakot használják illemhelyként, így nem csoda, hogy rengeteg fertőző betegség jelent meg. A környék vízellátottsága is szegényes. A mumbai főcsatornák miatt a környéken elviselhetetlen bűz terjeng. Dharavit a 2008-as Gettómilliomos című filmben is bemutatták. Azóta az indiai kormány újjáépítési tervet dolgozott ki, hogy a gettóból önfenntartó közösséget hozzon létre.
4. Liflen, Shanxi tartomány, Kína
A 4,2 millió lakosú Liflen városa a Fen folyó partján terül el, Kínában. Általában a világ legszennyezettebb városaként emlegetik a közelben található szénerőmű miatt, ami állandó ködbe borítja és porfelhővel lepi el a várost.
Mára vas-, acél- és szénüzem is települt az erőmű mellé. A lakosoknak kötelező maszkot viselni a nap 24 órájában. Egyesek szerint néha olyan sűrű a porfelhő, hogy az ember a saját kezét sem látja, bár a lifleni lakosok már hozzászoktak a helyzethez.
Brit szakértők a szennyeződés mértékét a nukleáris katasztrófák okozta szennyezéshez hasonlították. Az utóbbi néhány évben a pekingi vezetés szigorú határozatokat hozott, de amint a gyárakat bezáratják, más gyárak nyílnak illegálisan. A légúti problémákban szenvedő gyerekek várható életkora 10 évvel rövidebb, mint egészséges társaiké. A Fen folyó sokaknak az egyetlen ivóvízforrás, pedig nemzetközi kutatások szerint Shanxi tartományban mindenhol magas az arzénkoncentráció.
3. 39-es Szoba, Pyongyang?, Észak-Korea
A 39-es Szoba egy titkos kormányszervezet Észak-Koreában. Különleges hely, senki sem tudja pontosan, hol van. Sokan úgy hiszik, a műveleteket Észak-Korea fővárosából, Pyogyangból irányítják. A szervezetet az 1970-es évek vége felé hozták létre. Sokak szerint Kim Jong Il titkos pénzalapjaként működik, habár politikai értelemben pártkassza is lehet. A 39-es Szoba vagyonát 5 milliárd dollárnak megfelelő összegre becsülik.
Manapság egyesek szerint a szervezetnek 10-20 különböző számlája van Kínában és Svájcban, amiket főként pénzmosásra használnak. Mások szerint a szervezet drog- és fegyvercsempészéssel, valamint atomfegyvertitkok eladádával foglalkozik. A 39-es Szoba fontos szerepet játszik Kim Jong Il hatalmon maradásában is. A szervezet központja a feltételezések szerint Észak-Korea egyik legvédettebb és egyben legveszélyesebb területén található.
2. Mogadishu, Benadír, Szomália
Mogadishu Szomália legnagyobb városa, amely az Indiai-óceán partján található és évekig fontos kikötő volt. 1990-ben lázadók foglalták el a várost és Szomália elnöke, Mohamed Siad Barre Kenyába menekült. 2006-ig a város két ellenséges szervezet irányítása alatt állt, ekkor az iszlámisták és az üzletemberek koalíciós kormányt hoztak létre. A kormány átvette a hatalmat az egész ország felett, kivéve Baidoa városát. Válaszul az etióp katonák, akik addig Kenyában éltek száműzetésben, átvették a hatalmat és megpróbálták felállítani saját kormányukat.
Ma Szomália az egyik legbizonytalanabb terület a világon. Mióta a szomáliai kormány összeomlott, a külföldiek elkezdték megcsapolni az ország élelmiszerállományát. A parti vizeket kalózok és orvhalászok lepték el. Ismeretlen hajók évi 450 millió dollárnak megfelelő értékű halat fognak ki a partok közelében. 2008-ban egy BBC jelentés szerint a lakosság fele elhagyta a várost. 2009-ben megszaporodott az öngyilkos merénylők száma. Ártatlanok ezrei vesztették életüket. A város vezetősége azt javasolta, civilek és turisták egyaránt messziről kerüljék el a várost.
1. Cité Soleil,Port-au-Prince, Haiti
Cité Soleil egy sűrűn lakott nyomortanya Port-au-Princeben, Haitin. Becslések szerint 200-300 ezren élnek itt. Ez az északi félteke legnagyobb nyomortelepe, és egyben a legveszélyesebb is. Nincsen csatornahálózat, nincsenek üzletek, se rendőrség, se áram. Miután 1991-ben Jean-Bertrand Aristid elnököt eltávolították a posztjáról, a munkanélküliség, szegénység és az írástudatlanság mértéke megszaporodott, majd a térségben fegyveres erők garázdálkodtak. 1999-ben tűzvész pusztított a városban.
2010. január 12-én földrengés rázta meg a Port-au-Princetől 25 kilométerre fekvő területet. A földrengés 3 millió embert érintett, 230000-en meghaltak és több, mint 1 millió lakos vált hajléktalanná. Manapság fegyveresek járnak a város utcáin. A rablótámadások, gyilkosságok mindennaposak. Az átlagéletkor 50 év. Legtöbben fertőzések, az AIDS vagy gyilkosság áldozatai lesznek. Gyakoriak a túszejtő akciók, melyek célpontjai legtöbbször külföldi turisták. A haiti rendőrség tehetetlen, mert nem léphetnek be a területre, és így nem tehetnek semmit az emberkereskedőkkel szemben.
+1 Orangi Town, Karachi, Sindh, Pakisztán
Orangi egy település Pakisztán északnyugati részén, és egyike Ázsia legnagyobb nyomornegyedeinek. Más nyomortelepekkel ellentétben, Orangi hatalmas területen terül el. Lakosainak 99%-a muszlim. Az 1990-es évek végén a közösség megépítette saját csatornahálózatát. 1980-ban Dr. Akhtar Hameed Khan projektet dolgozott ki a lakosság taníttatására, amely sikeresen működik. A helyiek vízelvezető árkokat, utakat és kórházakat építettek.
Azonban az afgán konfliktus a várost a világ egyik legveszélyesebb helyévé változtatta. Ma 2,5 millióan élnek ott, habár hivatalosan csak 700000 lakosa van a területnek. A lakosság összetétele jelentősen megváltozott, miután az afgansztáni háború és a tálib konfliktus elől is sokan ide menekültek. 2010 februárjában konfliktus alakult ki a politikai pártok között. A lakosok bezárkóztak és a területen belépést korlátozó szabályokat hoztak az öngyilkos merénylők és túszejtő terroristák jelenléte miatt.