Hemző Károly fotóiból ősszel nyílik tárlat.
Hemző Károly fotográfus több tízezernyi felvételét – negatívok, diapozitívek, vintage kópiák –, kameráit, objektívjeit, több mint öt évtizedet átfogó pályájának dokumentációját a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának adományozta.Június 29-én, kedden a 82 éves művésztől a múzeum főigazgatója, Csorba László, valamint a fényképtár vezetője, Lengyel Beatrix főosztályvezető és az adomány gondozója, Kiscsatári Marianna főmuzeológus vették át a maga nemében páratlan kollekciót. Korábban a művész több ezer fővárosi témájú felvétele már a Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjteményébe került, míg most egész fotográfusi életművének meghatározó részével gazdagította a Magyar Nemzeti Múzeumot.
Hemző Károly az 1950-es évektől kezdve játszott meghatározó szerepet a magyar fotográfiában. Sportfotósként, riporterként és dokumentaristaként, képszerkesztőként, az utóbbi évtizedekben pedig gasztronómiai fényképészként is jelentőset alkotott. Balázs Béla- és Táncsics-díjat, Érdemes és Kiváló művész kitüntetést kapott munkásságáért, amellyel emlékezetes kiállításokon is találkozhatott a közönség (Műcsarnok 1976; Vigadó 1983, 1998, Magyar Fotográfusok Háza, 2005). Megérdemelt sikert arattak albumai is (Lódobogás, 1978; Budapest fotóalbum, 1993; Fotográfiák, 1998; Csak lovak, 2005).
A Magyar Nemzeti Múzeum az ősszel kamara kiállítás keretében ad ízelítőt a művész ötven évnyi munkásságából. A /Hemzőváros/ című tárlat kurátorai: az életmű szakmai gondozója, Szarka Klára fotótörténész és Kiscsatári Marianna főmuzeológus. A tervek szerint a mostani tárlatot néhány éven belül átfogó életmű-kiállítás és hozzá kapcsolódó album követi majd.