Míg a mozikban kaszál a Twilight harmadik része, mi kikerestük és összegyűjtöttük minden idők 10 legsikeresebb vámpírját.
Bram Stoker Drakulájának el nem ismert adaptációja (melyet szerzői jogi problémák miatt az író özvegyének kérésére Nagy-Britanniában betiltottak) Friedrich Wilhelm Murnau, német rendező gyöngyszeme, a Nosferatu a mai napig mindenkit elkápráztat. Az áldozata szívét markoló vámpír látványa egyike a filmtörténet máig híres jeleneteinek. Max Schreck földöntúli előadásmódja olyan meggyőző volt, hogy modern átirata A vámpír árnyéka (2000) is azt sugallja, ő volt az egyetlen és igazi vámpír.
Federico Luppi, Cronos (1993)
A vámpír-klisét leleplezve, Guillermo del Toro hátborzongató remekművének sikerült nemtől függetlenné tenni a vérszomjat. A „Cronost” felhasználva, Federico Luppi késlelteti a halált. A jelenet melyben a vámpír a hófehér padlóról nyalja fel a vért egy mosodában, minden tabut megdönt és örökre a néző agyába vési magát. Luppi később egy cameo-szerepben tűnt fel, mint az alvilág királya Del Toro A Faun Labirintusa című filmjében.
Béla Lugosi, Drakula (1931)
A karizmatikus személyiségű, magyar származású Béla Lugosi meghatározó szerepet játszott a mozivásznon. A film spanyol nyelvű verziója, melyet éjszaka forgattak ugyanabban a díszletben, állítólag jobban sikerült rendezés, de a főszereplő Carlos Villarías nem pótolhatta Lugosit. A következő években Lugosi megtapasztalta a hírnevet és feledés homályát egyaránt, majd utoljára Ed Wooddal dolgozott együtt. 1979-ben a Bauhaus nevű rockbanda Bela Lugosi’s Dead (Béla Lugosi halott) címen számot írt a színészről, megerősítve ezzel Lugosi kultuszát. Valóban halhatatlan!
Lina Leandersson, Engedj be! (2008)
„Hosszú ideje vagyok 12...” John Ajvide Lindqvist regényének adaptációja az évszázad egyik legmeglepőbb mozicsemegéje lett. A film egy felvidító ugyanakkor szívbemarkoló történet aggodalmakról, melyben a rendező szerint a vámpírság az elfojtott fiatalkori düh metafórája. Lina Leandersson Eli szerepében hatalmasat alakít. Lesújt zaklatóira és közben az igaz barátságot képviseli a mindennapos külvárosi horrorban.
Lance Henriksen, Alkonytájt (1987)
A bombák földjén rendezője, Kathryn Bigelow, még mielőtt női rendezőként először elnyerte az Oscar-díjat, már hírnevet szerzett magának a hátborzongató műfaj területén. Az Alkonytájt címő horror-western (amiben egyszersem szerepel a V-betűs szó) összehozta Lance Henriksent és az Alien szereplőit, Bill Paxtont és Jenette Goldsteint, hogy vámpírcsaládként vérre szomjazva körbeutazzák Amerikát.
A lengyel származású Ingrid Pitt gyerekkorában három évet élt koncentrációs táborban, mielőtt a horror-mozik ünnepelt hősnőjévé lett. Leghíresebb filmjei közé tartozik a Drakula grófnő (amelyben fiatalító vérfürdőt vett) és a The Wicker Man. A legenda szerint a színésznő vámpírfogai állandóan ki akartak esni, akárhányszor megpróbálta megharapni Kate O’Mara nyakát.
John Amplas, Martin (1977)
George A. Romero fura szerzeménye egy vérszívó fiúról szól, aki talán nem több, mint egy gondokkal küzdő kamasz viselkedési problémákkal. Csak annyit tudunk biztosan, hogy Martin azt hiszi magáról, hogy vámpír és vért iszik, hogy ezt bebizonyítsa. A fantázia és a való világ között váltogató alakításáért a Martin című filmet a rajongók, a kritikusok is tapssal fogadták.
Gary Oldman, Bram Stroker: Drakula (1992)
A magas és hátborzongató Christopher Lee talán Anglia legjobban szeretett grófja, de Gary Oldman még mélyebbre ment a szerepben Francis Ford Coppola adaptációjában. Oldman Drakulát alakítja, aki egy reménytelenül szerelmes halhatatlan. A filmben háborút indít Isten ellen, ezért elátkozott halhatatlanná válik. A különböző kiegészítéseknek köszönhetően Oldman többször is alakot vált a filmben, új életet lehetve ebbe a halhatatlan ikonba. A Sid és Nancy című 1986-ban készült film mellett ez Oldman legjobb alakítása a vásznon.
Catherine Deneuve, Az éhség (1983)
A szomorú és sivár vámpírsorsot bemutató Tony Scott rendezés tele van popkulturális utalásokkal, a 80-as évek szörnyű jelmezeivel és egyiptomi medálokkal. David Bowie volt a sztár, de a filmben Catherine Deneuve dominált, mint csábító halhatatlan, aki szeretőit poros koporsókban tartotta. A kritikusok az alkotást kételkedve fogadták, végül azonban nagy sikernek bizonyult. Mellékes haszonként tévés sorozat is készült belőle.
Nehéz elhinni, de Stephenie Meyer nagysikerű romantikus történetének köszönhetően Pattinson minden idők legsikeresebb mozis vámpírjává nőtte ki magát, letaszítva a trónról Tom Cruise és Brad Pitt párosát az Anne Rice regénye alapján készült Interjú a vámpírral című filmből. A horror-őrültek talán szkeptikusak, de Twilight rajongók milliói ájultak el eddig Edward Cullen nem evilági bájaitól és attól, ahogy bőre megcsillan a napfényben. A szüzesség még sosem volt ennyire vonzó.
Forrás: The Guardian