Kazahsztánban gyerekeket dolgoztatnak a dohányföldeken, állítja egy volt dohányföldi munkás. A New York Timesban megjelent cikk szerint, a nő egy olyan dohányföldön dolgozott, ahol 10 év körüli, kiütésekkel borított gyerekek szedték a dohányt.
Az ő papírjait elkobozták, és visszatartott fizetéssel kényszerítették arra, hogy dolgozzon.A dohányföld a Philip Morrisnak szállít dohányleveleket.
A Human Rights Watch, amely szervezet háborús bűnök és kormányzati mulasztások felkutatásával és dokumentálásával foglalkozik, egyből lecsapott az ügyre,és az általuk készített riport bemutatja, hogy a Philip Morris International kazahsztáni gyárának dolgozó dohányföldenek mennyire elterjedt a gyermekmunka és a kényszermunka.
A riportban elhangzik, hogy a gyermekmunka minden formája büntetendő, viszont a dohányföldeken dolgozni még veszélyes is, felnőttre és gyermekre egyaránt. A nikotin a bőrön keresztül is felszívódhat, egész nap a dohányföldön dolgozni pedig nagyjából napi 36 szál cigaretta elszívásának felel meg. A gyerekek különösen nagy veszélyben vannak kisebb testméreteik miatt.
A Philip Morris cégnek csak egy igen kis hányadát teszi ki a kazah gyár, és az ott termesztett dohány nem került ki a volt szovjet tagállamok területéről. Miután a céghez is eljutott egy másolat a riportból, azt nyilatkozták, hogy mindenképpen változtatni fognak a kazahsztáni helyzeten.
Peter Nixon, a cég szóvivője szerint Philip Morris International elveivel ellenkezik a gyerekmunka.
Bár Közép-Ázsiában még elterjedt dolog a gyerekmunka, a Human Rights Watch szerint a kazah dohányföldek külön figyelmet érdemelnek, mert fokozottan veszélyesek a gyerekekre és a felnőttekre is. Könnyen hozzáférhető, iható víz hiányában a munkások például rovarirtóval szennyezett öntözőcsatornákból kénytelenek inni, vagy nyitott, szakadt cipőkben vannak, mialatt éles szerszámokkal, kapákkal dolgoznak.
A szervezet 72 olyan esetet dokumentált, amikor gyermekeket dolgoztattak. Jane Buchanan, a Human Rights Watch egyik munkatársa szerint egy olyan cégnek, mint a Philip Morris, biztos megvannak a kellő forrásai ahhoz, hogy véget vessen a tarthatatlan állapotoknak. Buchanan szerint a cégnek vállalnia kell a felelősséget ezekért a gyerekekért, még akkor is, ha nem a közvetlen alkalmazottaik, és nem egyedül, hanem a szüleikkel dolgoznak a földenek.
A Phillip Morris tavaly összesen 1500 tonna dohányt vásárolt Kazahsztánban, míg világviszonylatban 400 ezer tonnát. Körülbelül 300 kazah farmmal van szerződésük, akik 1200 idénymunkást foglalkoztatnak, akiket általában 200 gyerek is elkísér.