A román hatóságok szerdán kihantolták a Ceausescu-házaspárt. Azt akarják kideríteni, hogy valóban Nicolae és Elena Ceausescu földi maradványai vannak-e a bukaresti Ghencea temetőben levő sírban, mi pedig előástuk a korszak építészeti emlékeit, hogy megnézzük mi maradt a diktátor után.
A diktátort, és rendszerének nyomorúságát az elmúlt 21 év sem tudta feledtetni a románokkal. A forradalom idején tapasztalható elementáris düh egyik oka Ceausescu fényűző életmódja volt. A fergeteges mulatozások, vadászatok híre, a Mercedesek és más luxusautók amelyekkel közlekedett, és a szigorúan védett, mesés székelyföldi vadászházak és üdülők, no meg a gigantomán bukaresti rezidenciájának szánt palota méltán váltotta ki a nyomorgó tömegek felháborodását.
Ez utóbbi építése különösen nagy áldozatokat követelt a román nemzettől. A több mint 92 méter magas épületben 1100 terem található, burkolatnak mindenhol márványt használtak, és több kiló aranyfüsttel díszítették a belső tereket. Az 1983-84 között zajló építés költségei egyes források szerint az éves román GDP 1 százalékát tették ki. A palota árát a luxuson kívül tovább növelte a diktátor paranoid jelleme. Az épület mai napig tele van titkos csapóajtókkal, folyosókkal, föld alatti atombiztos bunkerekkel.
A realitást nem ismerő Ceausescu nem csak a fővárosban építkezett. Pár hónappal ezelőtt egy bukaresti lapnak nyilatkozott Camil Roguski, akinek feladata az volt, hogy a Ceausescu által kiszemelt vidéki palotákat rendbe hozza és a diktátor igényeinek megfelelően átalakítsa. Roguski elmesélte, hogy a vezér előszeretettel választotta az egykori Román Királyi palotákat lakhelyéül, vagy magas rangú a vendégeinek szálláshelyéül. Volt olyan, hogy egy éjszaka kedvéért felújíttatott és átalakíttatott egy komplett palotát Tito számára. Az építőknek pusztán három hét leforgása alatt kellett minden munkálatot elvégezni. De a francia elnök, De Gaulle látogatásának idejére már egy másik palotát kellett rendbe hozni rekord idő alatt.
A diktátor bukásával a luxusingatlanok egy részét a helyiek széthordták, vagy eladták. Csak pár üdülő, és kastély maradt a román állam kezében, ugyanakkor a Ceausescunak épített vadászházakban a kilencvenes évek közepétől új üzletre leltek élelmes vállalkozók. Sokak fantáziáját megmozgatja, ha Románia egykori első számú vezetőjének szánt ágyban aludhat, vagy kádjában fürödhet, ezért az interneten tömegével találjuk az ex-Ceausescu palotákba, korhű berendezéssel ígért üdülési lehetőségeket.