Orvosi beavatkozásnak beillő restaurálással születik újjá az a Kr. e. V. századból származó két bronzszobor, melyet 1972-ben a délolasz Calabria tengerében találtak.
A Riace mellett fellelt bronzszobrok helyreállítása jövő év elejére fejeződik be, addig is láthatóak, jövőbeli sorsukat azonban vita kíséri.Az ókori szobrok is szenvedhetnek reumában, főleg, ha jó sokáig áztak tengervízben: ez derült ki a két méter magas alkotásokon végzett első vizsgálatokból. A kórházakban is használt orvosi műszerekkel térképezik fel a közel két és fél ezer éves antik bronzfigurák állapotát. Mint kiderült, a riacei bronzszobrok hegesztési vonalain, vagyis a nyaknál, a vállnál, a csuklónál, és a bokánál lévő részek azok, amiket sürgősen meg kell erősíteni.
“Állapotuk stabilizálásra szorul” - mondta a rendkívüli restaurálást végző csoport vezetője, Gisella Capponi. Az olasz műtárgy-helyreállítási és -restaurálási központi intézet (Iscr) szakértői többek között elektromágneses sugárzással azonosítják a szabad szemmel nem észrevehető korróziós pontokat. A jövő január-februárig tartó helyreállítás talán végre elárulja, honnan és melyik művésztől származnak az alkotások.
A szobrokról még azt sem tudni, kiket ábrázolnak. Csak feltételezhető, hogy a fiatalabbnak és idősebbnek elnevezett A és B szobor mestere isteneket vagy harcosokat örökített meg. Szépségüket senki sem vitatja, értéküket pedig növeli, hogy kevés bronz alkotás maradt fenn az ókorból. A két szobrot a calabriai Riace partjaitól 300 méterre egy hobbibúvár, Stefano Mariottini találta meg, aki akkor 72 millió lírát (ma 37 ezer eurónak, vagyis több, mint 10 millió forintnak megfelelő összeget) kapott a páratlan régészeti leletért.
A szobrokat harmincnyolc évvel ezelőtt az akkori restaurálási eszközökkel megtisztították a rájuk rakódott tengeri növényzettől, a belsejükből pedig kitisztították az agyagmaradékokat. Azóta azonban nem nyúltak hozzájuk, mert nem álltak rendelkezésre megfelelő eszközök és technikák, most viszont itt volt az ideje a modern technológiával végzett restaurálásnak. A szobrokat kívülről-belülről átvilágítják, a háromdimenziós felvételek az alkotások legrejtettebb részeibe is bepillantást engednek. Az már kiderült például, hogy a szobrok lábán a középső ujjat nem a többivel együtt öntötték ki, hanem később helyezték rá a szobrokra.
A restaurálás alatt a szobrok a Reggio Calabria-i Campanella-palotában láthatók. 2011 márciusától pedig szintén Calabria tartományi székhelyén az addigra felújított Magna Grecia Nemzeti Múzeum várja a riacei szobrokat.
Calabria különösen ragaszkodik a szobrokhoz. A szobrok Reggio Calabriában maradnak - hangsúlyozta a helyi régészeti felügyelet a római kulturális tárcának arra a felhívására, hogy jó lenne máshol is kiállítani a riacei szobrokat. A riacei szobrok 1972 óta nem hagyták el Reggio Calabriát, még a miniszterelnök, Silvio Berlusconi sem tudta elérni, hogy 2009 júliusában a L'Aquilában tartott G8-as csúcs idején néhány napra kölcsönadják őket.
Forrás: MTI