1992 óta augusztus 13.-a a balkezesek világnapja, az a nap, amit a boszorkányok, rendellenességek és legendák kísérnek.
Sorsszerűen, idén péntekre esik az 1992 óta augusztus 13-án tartott balkezesek világnapja. A péntek 13-tól való félelem manapság az Egyesült Államok listavezető babonája, ezt kombinálva a balkezességgel nem meglepő, hogy földön túli dolgokat kapunk.A 13-at különösen szerencsétlennek tartják leginkább egy bibliai utalás miatt: az utolsó vacsorának tizenhárom résztvevője volt. A gonosz szám mítoszát erősíti még, hogy a középkori boszorkányok, 13 fős, kovennek nevezett bandákba tömörültek, Loki, a gonosz norvég isten volt a tizenharmadik, amikor az istenek 12 fős valhallai vacsoráját hívatlanul meglátogatva, azt vérfürdővé változtatta.
A jóslásra használt tarot kártyában a halál kártyája a tizenhármas számmal van jelezve, és az átváltozást jelképezi, de még az ősi egyiptomiak is az élet 13.-ik szakaszának a halált tartották, vagyis a túlvilági életet.
A pénteket szintén alapvetően egy bibliai utalás miatt tartják balszerencsés napnak: Krisztust pénteken feszítették keresztre, ami a rómaiaknál a kivégzés napja volt. A hagyomány aztán megmaradt és a középkori Angliában is péntek volt az akasztások napja. A kettő kombinációjából él a mai ember fejében, a sötét és balszerencsés péntek 13 mítosza.
A balkezességet sokáig ugyanezen gonosz erők művének tartották. Európában még a huszadik század elején is erőszakosan próbálták a balkezes gyerekeket átszoktatni a "szép kezükre", s mai is vannak országok, térségek, ahol a bal kezet tisztátalannak tartják és csak intim testrészek mosására használják. Ott az idegenre is furcsán néznek, ha bal kézzel nyúl az ételért.
Mára kiderült, hogy a balkezességhez vezető állapot lehet öröklött, vagy szerzett. A gyermek azt a kezét használja gyakrabban, amellyel jobb eredményeket ér el, ha a ballal sikeres, akkor balkezes lesz. A balkezeseknél a jobb oldali agyfélteke a domináns, a jobbkezeseknél a másik, de ez az egyén fejlődésének szempontjából lényegtelen.
A világon a balkezesek aránya körülbelül 10-20 százalék lehet, de minél messzebbre megyünk vissza az időben, annál több balkezest találunk. Kutatók szerint a neolitikum kori ősemberek fele még jobbára a bal kezét használta (ezt a kőszerszámok hegyének vizsgálatával állapították meg), a bronzkorszak eszközei viszont már túlnyomórészt jobbkezesek voltak. A kézhasználat változását a fegyverek használatával magyarázzák: a lándzsa, a kard a jobb kézbe került, míg a másik kéz a szív oldalát védte.
A modern életben a balkezesek társadalma most is egy olyan kisebbség, amely sok hátránnyal kénytelen szembenézni. Ma már készülnek használati tárgyak - ollók, konzervnyitók, mérőszalagok, órák kifejezetten a balkezeseknek, s vannak csak ilyen termékeket árusító szaküzletek is. A balkezesek kreativitása általában kiemelkedő, és sokan mutatnak kiváló hajlamot a zenére, vagy más művészetekre.
A nevezetes balkezesek közt találjuk Julius Caesart, Napóleont, Michelangelót, Leonardo da Vincit (utóbbiak kétkezesek voltak), Holbeint, Dürert, Rafaellót, Beethovent, Mozartot, Paganinit, Goethét, Nietzschét, Albert Schweitzert, Charlie Chaplint, Jimi Hendrixet, Petőfi Sándort, Papp Lászlót, Puskás Ferencet, a ma élők közül Barack Obamát, Bill Gatest, Paul McCartneyt, Stinget, Tom Cruise-t, Bruce Willist, Robert de Nirót, Brad Pittet, Angelina Jolie-t, Julia Robertset, Demi Moore-t - a sort folytathatnánk.
A Magyarországi Balkezesek Egyesülete augusztus 14-én Gárdonyban rendezi meg az V. országos balkezes napot sok érdekes programmal.
Forrás: MTI