Átgázolva a Nagyszínpad előtt, a földön szeméttenger fogadott. Megnéztük mennyire „zöld” a Sziget, működik-e a szelektív hulladékgyűjtés, miért nincs REpohár és más finomságok.
A fesztivál területén szelektív hulladékgyűjtők csábítják a környezettudatos fesztiválozókat. Az elmúlt években 15 tonna hasznos hulladék gyűlt össze, mely a teljes mennyiség mintegy 20 százalékát teszi ki.A fesztivál területén két fajta szemétszedővel lehet találkozni. A Zöldövezet Társulás keretében 40 önkéntes gyűjti a Pet palackokat és Alu dobozokat, napi 10 zsák a penzumuk. Ezért szigetjegy jár. A szemétszedők másik csoportja hosszú csipeszekkel és gumikesztyűvel felszerelkezve közlekedik, ők nem szelektálnak, csak megtisztítják a területet a szeméttől.
A zöldövezet infó pultjánál két fiatal veszi el, és cseréli ajándékokra az összegyűjtött szemetet. A vizipisztoly, vagy összecsukható fotel sokakat vonz, bár meg kell dolgozni értük, egy kitűző 30 palack/doboz, míg a narancssárga fotelért már 150-et kell összeszedni.
Sajnos a Szigetre nem sikerült Repoharat szerezni, pedig Hegyalján volt és a SZIN-en lesz, az okokat mindenki mással magyarázza. A Dreheresek szerint higiéniai szempontból nem megfelelő még a pohár.
Mindenesetre kapok egy Repohár tájékoztatót, szép fényes fehér papírra nyomtatva, amiből kiderül, hogy a speciális pohár akár 100-szor is elmosható. Az ivóalkalmatosságot némi depozit ellenében lehet megkapni( 200 FT), és azt leadva új poharat kapunk. A mosáshoz vagy kamionnal elszállítják egy érdi mosóba a poharakat, majd vissza a fesztiválra, (jelentős Co2 kibocsátással) vagy helyszínre telepítenek egy mobil mosót. Az ígéretek szerint jövőre már a Hajógyárin is lesz repohár. Addig azonban maradnak a rázó (könnyen sztatikus elektromos töltésűvé váló) műanyagpoharak, amiket nem gyűjtenek vissza, mert újrahasznosításuk nem megoldott. A Sziget sörfogyasztási szokásokat figyelembe véve rendkívül sok pohár megy a szemétégetőbe, a szemét 60-70 százaléka a poharakból keletkezik.
Jó pont viszont, hogy a CO2 kibocsátás ellensúlyozására a Kyotói Egyezményben előírt kvótákat vásároltak. 2007-ben 300.000 kWh energiát fogyasztott a Sziget, ez 100 tonna CO2 kibocsátást jelent, melyet a Sziget kvóta formájában megvásárolt. A Kyotói Egyezményhez csatlakozott országok mindegyike meghatározott kvótával rendelkezik, ezt megválthatják, vagy eladhatják más országnak, amely túl sok CO2-t bocsát ki.
A Sziget Fesztivál környezetvédelmi erőfeszítéseinek elismeréseként, a Környeztvédelmi és Vízügyi Minisztérium "Zöld Fesztivál" címét is megkapta.