Mindjárt szerda, pakolunk, csomagolunk, feltöltjük a kamerákat. És, hogy miért? Mert újra fiatalnak akarjuk magunkat érezni, ezért a SZIN-ről fogunk tudósítani.
Ezért a Kultúrpart csapata levonul, és minden nap egy órás élő adással szórakoztatja a jelen lévőket, akik pedig nincsenek Szegeden, a neten követhetik az eseményeket, az oldalunkon.
Terveink szerint bemutatjuk mi történik a re:pohárral, hogyan takarítják és miféle elmés berendezés mossa tisztára azt, mit is jelent, hogy a SZIN „zöld fesztivál” címet kapott, vagy épp azt milyen a csend-diszkó.
Megkeressük Szeged legjobb éttermeit, megnézzük mennyire figyelnek oda a fenntarthatóságra, és hogy hol mennyiért lehet a városban enni, legyen az ember vega vagy épp húst hússal magába tömő.
Beszélgetni fogunk a Besh O Drom zenekar tagjaival, akik közül biztosan ott lesz velünk Pettik Ádám a ceglédi kanna virtuóza is.
Megmutatjuk nektek mi történik a Zöld színtéren, ahol civil szervezetek vertek sátrat és hogy, mit tesznek ők a világ jobbá tételéért.
Vájtfülüknek ott lesz a Magna Cum Laude, akiket a sanzon and roll műfajáról kérdezünk, és beszélünk a Roma Ikon kezdeményezésről is.
Megtudhatjátok, hogy a folk mit művel a rock and rollal, és hogy hol a helye a tekerőlantnak a zenében.
Ha ez nem lenne elég, akkor este fél kilenctől filmeket vetítünk.
Megnézhetitek Luc Besson filmjét a HOME-ot:
A Föld állapotára hívja fel a figyelmet a francia fimrendező és Yann-Arthus Betrand fotográfus filmje. A lélegzetelállító légi felvételeiben bővelkedő mozgókép végigkalauzolja a nézőt a bolygón, bepillantást enged a Föld mindennapjaiba: az egyedülálló alkotás a megőrzés, a fenntartható fejlődés jelentőségét hangsúlyozza azáltal, hogy előrevetíti a bolygó jövőjét.
Vetítésre kerül Al Gore sokat támadott műe a Kellemetlen Igazság is:
Az emberiség egy ketyegő időzített bombán ücsörög. Ha a Földön dolgozó tudósok túlnyomó többségének igaza van, csak tíz évünk maradt, hogy megakadályozzunk egy óriási katasztrófát, amely egész bolygónk klímarendszerét örvényszerű pusztítássá változtatja, extrém időjárást, árvizet, aszályt, járványokat és halálos hőhullámokat szabadít ránk, nagyobbakat mindennél, amit valaha megtapasztaltunk. Ezt a katasztrófát mi magunk fogjuk előidézni.
Ez a film szenvedélyes és lelkesítő alkotás egy emberről, akinek feltett szándéka, hogy eloszlatja a globális felmelegedést övező mítoszokat és téveszméket, és a megelőzés érdekében tettekre buzdít. Az Egyesült Államok volt alelnöke, Al Gore a 2000-es választási vereségből felocsúdva életét újfent annak szentelte, hogy segítsen a bolygót megmenteni a maradandó változásoktól.
2005-ben Amerika átélte fennállásának legrosszabb viharos időszakát, akkor úgy tűnt, ez a csúcspont, és Gore kíméletlenül vázolja a szörnyű helyzetet. Ezenközben tanúi lehetünk Gore személyes útjának is: az idealista egyetemista felismeri a közelgő környezeti katasztrófát; az ifjú szenátor szörnyű családi tragédiát él át, és ez megváltoztatja világlátását; a férfi, aki majdnem elnök lett, de ehelyett visszatért élete legfontosabb céljához, és meg van győződve arról, hogy még van idő változtatni a dolgokon. Többé nem engedhetjük meg magunknak, hogy a globális felmelegedést politikai kérdésnek tekintsük: ez a legnagyobb morális kihívás, mellyel globális civilizációnk szembenéz.
Az utolsó óra (The 11th Hour) egy 2007-ben készült dokumentumfilm, melynek producere és narrátora Leonardo DiCaprio. A premierre 2007-ben, a 60. cannes-i filmfesztiválon került sor. A közönség 2007. augusztus 17-én nézhette meg először a globális felmelegedési válságról szóló alkotást, ami közel egy évvel Al Gore hasonló témájú, Kellemetlen igazság című könyve után készült el.
És, hogy ne maradjunk magyar alkotás nélkül, megnézhetitek Kocsit Tibor filmjét az Új Eldorádót.
Van egy meseszép falu Romániában, Verespatak (Roºia Montanã). Sok száz éves épületek, földjükhöz, házaikhoz, templomaikhoz, halottaikhoz ragaszkodó emberek. A környező hegyek 300 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt rejtenek. A kanadai-román cég, a Roºia Montanã Gold Corporation külszíni fejtésű aranybányát akar nyitni itt. Világszínvonalú technológiát ígérnek. Az embereket új, modern otthonokba költöztetik. Régi házaikat megveszik és lebontják. Lenne arany. Lenne ezüst. Lenne egy több száz hektáros cianidos zagytározó is, 180 m magas gáttal. Csak a Verespatak és a környező hegyek tűnnének el a föld színéről.
Egyszóval: gyertek! Jöjjön aki csak teheti a SZIN-re, a Kultúrpart ott lesz a parton, a Zöld-Színtéren, a nyár utolsó buliján!