Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Válságos évadkezdés

Válságos évadkezdés

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2010. 09. 02.
Megérkezett A végső rítus magyar előzetese
2025-05-23 08:43:09

Nyáron a hűs moziteremben borzonghatunk a legújabb ördögűzős horroron,   A végső rítus   című filmen

Exkluzív interjút adott Jennifer Lopez
2025-05-22 09:12:01

Otthonából üzent a magyar rajongóknak a hamarosan Budapesten koncertező világsztár. Új album, új film, új

Ingyenesen megtekinthető új kiállítás a PaperLab Galériában
2025-05-21 10:29:17

A Divatja múlt című kiállításon Schäffer Zsuzsa fekete-fehér divatfotóit láthatjuk, melyek 1990 és 2001

JJ megnyerte az Eurovíziós Dalfesztivált, melyben a Budapest Scoring Orchestra is közreműködött
2025-05-20 09:10:38

A mindössze 23 éves, osztrák-filippínó kontratenor, JJ, a „Wasted Love" című balladájával elsöprő

további bejegyzések a szerzőtől »

A gazdasági válság jegyében kezdik az új évadot a romániai magyar színházak, amelyeknek lehetőségeit jelentős mértékben korlátozzák az anyagi nehézségek.

A Krónika című kolozsvári napilap összeállítása szerint a Kolozsvári Állami Magyar Színház gazdag, színes programot kínál közönségének annak ellenére, hogy a társulat megalázó fizetéscsökkentésekkel és egyéb megvonásokkal küzd.
 
Tompa Gábor igazgató évadnyitó sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az új évadban világhírű rendezőket hívtak meg, az egyetemes drámairodalom remekművei és a kortárs szerzők színjátékai közül egyaránt válogattak, de költői estekre, komolyzenei és dzsesszkoncertekre is számíthat közönség.

A kolozsváriak júniusig tizenkét premiert láthatnak. Elsőként William Shakespeare Szeget szeggel című darabját mutatja be a társulat szeptember 22-én Mértéket mértékkel címmel, a világhírű Matthias Langhoff rendezésében, akit a brechti színház egyik megújítójaként tartanak számon. Október 5-én egy stúdió-előadás premierjét tartják: Visky András Alkoholisták című színművét Tompa Gábor rendezi. Októberben Dominique Serrand rendezésében Arisztophanész Lüszisztraté című művét adják elő. Az évad egyik érdekessége lesz a Verespatak című darab, amelyet három fiatal román rendező, Gianina Carbunariu, Andrea Valcean és Radu Apostol a társulat színészeivel közösen alkot meg.
 
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata egyebek között bemutatja a Svejk Spiró György által átdolgozott változatát, Csehov Platonovját, Shakespeare Makrancos hölgyét, valamint Feydeau fergeteges vígjátékát, a Bolha a fülbe című darabot. Decemberben a tervek szerint többnapos rendezvénnyel ünneplik Tompa Miklós rendező születésének századik évfordulóját, és ekkor emlékeznének meg a Kovács György-centenáriumról, valamint arról, hogy Harag György rendező, színész idén lett volna 85 éves.
 
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színháznál a színészek fizetésére és az új bemutatókra egyaránt kevesebb pénz jut, de igyekeznek ott is színvonalas évadot összeállítani. Egyelőre csak az évad első felének terve végleges, újévig három premiert tart a társulat: Vass Richárd mutatja be Fafej című egyszemélyes, felnőtteknek szóló bábelőadását, amelyet Gálovits Zoltánnal közösen írt és rendezett, októberben Spiró György Prah című művét, decemberben pedig Shakespeare Ahogy tetszik című komédiáját viszik színre.
 
Az alig három éves Aradi Kamaraszínház évadtervében három új bemutató szerepel. A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színházzal közösen vitték színre Pozsgai Zsolt Liselotte és a május című tragikomédiáját, amelynek romániai premierjét augusztus 17-én tartották Aradon. Az évad másik új produkcióját, Jean Genet Cselédek című darabját a magyarországi Zsámbéki Színházi Bázissal együttműködve augusztus 18-án mutatták be Zsámbékon. A harmadik bemutató egy táncelőadás lesz, amelyet András Lóránt színész-koreográfus rendez.
 
A Nagyváradi Állami Színház idei évadja mesemusicallel kezdődik. A Háború a csillagért - Áni Máni, avagy Vazamotor visszavág című zenés darabot Bella István költő és Mészöly Gábor dramaturg írta, a zenét Rossa László szerezte. A premiert szeptemberben tartják rendhagyó helyszínen, a váradi Fekete Sas-palotában működő Szabadság moziban, ahol a tervek szerint az évad folyamán többször is játszik majd a társulat, hiszen a helyi színházépület a felújítás miatt még mindig nem használható. Október végén mutatják be Luigi Pirandello Hat szereplő szerzőt keres című darabját, a hagyományokhoz híven az idén is lesz szilveszteri produkció, de játsszák majd Tasnádi Zoltán Közellenség című darabját, és Kovács Levente rendezi a Closer című amerikai film forgatókönyve alapján színpadra állított Közelről című darabot.
 
A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata 11 bemutatót tervez: egyebek között két bábelőadás, két nagyszínpadi mesejáték, két Broadway-darab - köztük egy musical - és egy olasz vígjáték is szerepel az idei repertoárban - mondta a Krónikának Keresztes Attila, a társulat művészeti vezetője.


Forrás: MTI

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Színház Kolozsvár Erdély Határon túli színházi estek 15.000.000 Intézmények

Ajánlott bejegyzések:

  • Vajdasági színházi előadások mutatkoznak be a 13. Vendégváró Fesztiválon Vajdasági színházi előadások mutatkoznak be a 13. Vendégváró Fesztiválon
  • Pénteken indul a Héttorony Fesztivál! Pénteken indul a Héttorony Fesztivál!
  • Szabad ég, szabad gondolat, szabad élmény – Nyári színház a Városmajorban Szabad ég, szabad gondolat, szabad élmény – Nyári színház a Városmajorban
  • Forradalmi színházi esttel nyitott az újonnan alakult Erkel Színház Forradalmi színházi esttel nyitott az újonnan alakult Erkel Színház
  • Ideje van a fénynek – A Baltazár Színház és az Artus Stúdió közös előadása Ideje van a fénynek – A Baltazár Színház és az Artus Stúdió közös előadása

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr977881474

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard