Natascha Kampusch önéletrajzi könyvében új részleteket tár fel fogvatartásáról.
Kampusch 2006-ban, 18 éves korában szabadult, most Bécsben él. Priklopil, aki mérnökként dolgozott, a lány szabadulása után nem sokkal, 44 évesen öngyilkos lett.
A Penguin kiadó, ami Kampusch könyvének angol kiadását gondozza, nyilatkozatott tett a lány nevében: „Most már elég erősnek érzem magam ahhoz, hogy végre elmeséljem az elrablásom egész történetét.”
Kapusch így írt fogvatartójáról: „35 évesen finom vonású arca volt, gondosan elválasztott barna hajjal keretezve. Csak akkor vetted észre az őrületet a konzervatív külső mögé rejtőzve, ha sokáig nézted.”
Kampusch a fogvatartása alatt egy föld alatti bunkerbe volt zárva, amiben mindössze egy wc, egy ágy és egy mosdókagyló volt. Ugyancsak felidézi a fogságban töltött első éjszakáját: ”Megkértem, hogy fektessen le rendesen és mondjon egy esti mesét. Még jóéjt-puszit is kértem tőle. Bármit, csakhogy fenntartsam a normális élet illúzióját. Ő pedig játszotta a szerepet.”
Kampuschban, aki most 22 éves, még mindig elevenen él, ahogy Priklopil fenyegette :„Ha nem viselkedsz jól, fel kell, hogy kösselek.”
„Azt mondta nekem, hogy a szüleim nem akarják kifizetni a váltságdíjat. „A szüleid nem szeretnek téged…nem akarnak visszakapni…..örülnek, hogy megszabadultak tőled”
Mesél a Priklopil által alkalmazott pszichológiai terrorról is: ”Amikor meglátogatott, azokról az emberekről beszélt, akik megrendelték az elrablásomat. Azt mondta, hogy majd eljönnek és képeket fognak készíteni rólam, meg „más dolgokat is”.Folyton rettegtem, hogy egyszer valóban eljön egy csapat férfi, akik bántani fognak. De ez persze csak mese volt, amit ő talált ki, hogy így kedvesnek mutatkozzon előttem.”
Néhány pszichológus ezt az úgynevezett Stockholm-szindrómával magyarázza, amikor is az áldozat azonosul a kínzójával és érzelmileg kötődni kezd hozzá.
Kampusch felidézte, ahogy a férfi Maestronak vagy Uramnak hívatta magát vele. Arra kényszerítette, hogy borotválja le a haját és dolgozzon félmeztelenül, mint egy házi rabszolga. Ez a sok megaláztatás több öngyilkossági kísérletbe hajszolta a lányt.
Mióta kiszabadult, Kampusch médiaszemélyiséggé lépett elő, több tv műsorban is feltűnt az egész világon. 2007-ben egy ideig tv-bemondóként dolgozott az osztrák televízióban.
„Ez az első önéletrajza és részletes vallomása a fogságban töltött időről”- mondta a Penguin szóvivője a CNN-nek.
A könyv angol verziója szeptember 13.-án jeleneik meg az Egyesült Királyságban.