Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Keresd a plágium szócikkben

Keresd a plágium szócikkben

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2010. 09. 07.
Túlvilági olimpikonok a Depeche Mode univerzumában – grandiózus show az MVM Dome-ban
2025-10-16 10:34:26

Két olimpiai bajnok, Szász Emese és Fodor Rajmund is kilép a valóság kereteiből, hogy misztikus lényként

Tradíció és elegancia találkozása – Átadták a Kis fekete pályázat díjait
2025-10-14 09:25:02

Tíz alkotó vehetett át elismerést a Hagyományok Háza Kis fekete pályázatán, ahol a népművészet és a

Tiszta őrület – Woody Allen legújabb darabjának világpremierje Budapesten
2025-10-13 18:00:00

November 7-én a Centrál Színházban mutatják be Woody Allen legújabb vígjátékát, a Tiszta őrületet

Szembe mersz nézni azzal, akivé válhattál volna?
2025-10-13 17:08:25

Vigh Bálint új független filmje, a KONEKT az önismeret és a traumafeldolgozás kérdéseit vizsgálja egy

további bejegyzések a szerzőtől »

A francia botrányírót mindig megtalálják valamivel, legutóbb azzal, hogy a netről lop.

Szexista, obszcén, rasszista - és ez csak néhány azok közül a jelzők közül, amivel Michel Houellebecq műveit szokták illetni. Ennek ellenére legújabb könyve, a „La carte et le territorie” (A térkép és a terület) őszi megjelenése után már rögtön novemberben elnyerte a nagy presztízsű Goncourt irodalmi díjat. A könyv megjelenését nagy várakozás előzte meg, nem véletlenül.

Houellebecq kifigurázza a párizsi művészvilágot, köztük a részeges, ritkán mosdó és rosszul öltözött írót, aki történetesen a saját neve alatt szerepel a könyvben. Ám a mű hangulata nagyban eltér az író előző négy könyvének világától. A munkát pozitív kritikákkal illették - a Liberation nevű lap egyenesen mesterműnek nevezte, és néhány cikk az új regényből hiányzó perverzitás és iszlámellenesség alapján arra következtetett, hogy Houellebecq végre megmutatja visszafogottabb oldalát.

Az új könyv visszhangja teljesen ellentétes azzal, amit a 2001-ben megjelent „Platform” című regény váltott ki, amiben a szex-turizmus keveredik az iszlám világgal, és ami az írót rövid időre börtönbe is juttatta. Houellebecq végül tisztázta magát a vádak alól.

Ám hétfőn a Spanyolországban élő író megint kereszttűzbe került, amikor is a slate.fr francia website azzal vádolta meg, hogy a regénye jelentős részét a Wikipediáról másolta. A Possibility of Plagiarism”( A plágium valószínűsége) című írás bemutat legalább három olyan részt, amit az író a francia nyelvű online enciklopédiáról másolt. Ezenkívül azzal is megvádolták, hogy a regényében szereplő egyik rendőrtiszt alakját a Francia Belügyminisztérium honlapjáról másolta, a regénybeli hotel leírását pedig egy nyugat-francia hotel honlapjáról kölcsönözte.

Houellebecq a Le Nouvel Observateurnak adott hétfői videointerjújában úgy nyilatkozott, hogy a plágium vádja nevetséges és ez is csak egy azok közül, amikkel eddig illették. „Ha egyszer egy olyan súlyú szót használnak veled kapcsolatban, mint a plágium, akkor - még ha nem is igaz -, megmarad az emberek tudatában….úgy, mint a rasszizmus.”

Keverni a saját és a kiollózott szövegeket már rég bevett szokás, olyanok is éltek vele, mint az argentin Jorge Luis Borges - magyarázta Houellebecq.

Amíg a legtöbb francia kritikus meleg fogadtatásban részesítette a „Le carte et le territorie”-t, elsőként a 2005-ös „Possibility of an Island” megjelenése óta, egy író a Goncourt-díj döntőbizottságából kétségbe vonta Houellebecq díjhoz való jogát.

Michel Houellebecqet 1990-ben ismerte meg a közönség, első könyve, a „Les Particules elementaries” (Atomised) megjelenésekor, amit a kritikusok is jól fogadtak.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Kultúra Irodalom Szépirodalom Botrány

Ajánlott bejegyzések:

  • Erdő van idebenn: Tóth Marcsi az új Margó-díjas Erdő van idebenn: Tóth Marcsi az új Margó-díjas
  • Krasznahorkai László Nobel-díjas író világa Szentendrén – október végéig látható a Minduntalan kiállítás Krasznahorkai László Nobel-díjas író világa Szentendrén – október végéig látható a Minduntalan kiállítás
  • Krasznahorkai László kapta az irodalmi Nobel-díjat Krasznahorkai László kapta az irodalmi Nobel-díjat
  • Gyilkosság, romantika, Balaton Gyilkosság, romantika, Balaton
  • Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr487881696

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard