Tematikus kiállítást szentelnek a dollármilliókat érő művésznek, akit megihletett a konzervkaja.
Az új Andy Warhol kiállítás arra a 4 éves időszakra koncentrál, amely alapvetően meghatározta a szlovák szülők gyermekeként Pittsburgben született művész fejlődését. - Ez egy tematikus kiállítás, ami Warhol 1961-től 64ig terjedő időszakát mutatja be - meséli Bernhard Burgi, a bázeli Szépművészeti Múzeum igazgatója - Ez egy fantasztikus időszaka Warholnak. A kiállítás azt mutatja meg, ahogy a popkultúra inspirálta művész egy tradicionálisabb irányba megy, ugyanazon a vásznon ábrázolja a tárgyakat, egy mechanikusabb irányba mozdítva a munkáit.Warhol a Campbell leveses konzervjeivel vált híressé, miután egy barátja azt tanácsolta neki, hogy fesse le azt, amit szeret. Ő a Campbell konzerveket választotta, mert „majdnem minden nap azt ettem”. Bázelben most egy egyedi kollekciót mutatnak be a konzervekről készült korai vázlatokkal, ezt követi a Campbell 100 leveses konzervje, amin Warhol festékszóróval dolgozott, hogy elérje azt a stílust, ami a védjegyévé vált. - Warhol munkája az ismétlésről szól - mondja Burgi. - Egy letisztult formavilágot akartunk adni a kiállításnak, hogy a látogatóknak is egyértelmű legyen, hogyan szemléli Warhol a tárgyakat.
Annak érdekében, hogy a hangsúly valóban a lényegen legyen, nem állították ki Warhol képregényeit, amiket ugyanebben az időszakban alkotott.
Néhány ritka vázlat azért bekerült a kiállítás anyagába, köztük a Ginger
Rogersről készült ceruzarajz. A pittsburghi Andy Warhol Múzeumon kívül Bázelben található a legnagyobb gyűjtemény Warhol vázlataiból. - Nagyon tehetségesen rajzolt - mondja Burgi. - Sok rajzot készített az 1950-es években, mint grafikus tervező, ám ezek mind különállóak, nem köthetőek a későbbi képeihez.
A bázeli kiállítás fénypontjai mindenképpen azok a nyomatok, amelyek a 20.század nagy sztárjairól, Liz Taylorról és Elvis Presleyről készültek, például a "Dupla Elvis" 1963-ból és a selyemre festett "Elvis négyszer".
- Ez a kép a kiállítás azon részén található, ahol a Blue Liz is - magyarázza Burgi, akinek ez a kép személyes kedvence. A képen Liz Taylor látható a híres Cleopatra szerepben, amely korának egyik leghíresebb filmje lett. Warhol ekkor kezdett selyemmel dolgozni, a Blue Liz képen jól tetten érhető a művész technikája.
A bázeli kiállítás egy teljes termet szentelt Warhol Halál és Katasztrófa (Death and Disaster) sorozatának, amelyhez újságkivágások és autóbalesetek képei szolgáltatták a forrásanyagot.
1964-re Warhol átkeresztelte a műtermét a Gyárra (The Factory), és gyakorlatilag sorozatban gyártotta a műalkotásokat, ezért több asszisztenst is foglalkoztatott. Warhol neve, mint márka mára dollármilliókat ér.
Egyik Elvis festményét közel 100 millió dollárért adták el - ennyi pénzt eddig csak 4 művész, Pablo Picasso, Jackson Pollock, Gustav Klimt és Willem de Kooning műveiért fizettek.
A bázeli múzeum is tevékenyen kiveszi a részét a Warhol-üzletből, pólók és Liz Taylor mágnesek árusításával. A Campbell konzervek tartós hírnevet garantáltak annak a művésznek, aki mindenkinek beígérte a 15 perc hírnevet.
Forrás: BBC