Bár a II. világháború után született, Robin Gibb, a Bee Gees együttes énekese mégis szívügyeként kezeli a brit pilótáknak szánt szobrot.
Az 1950-es születésű Robin Gibb a sajtónak elmondta: "Még nem voltam a világon, amikor ezek a fiúk azt tették, amit tettek, ám azt tudom, hogy ezért emlékművet érdemelnek."
Egyetlen brit haderőnem sem szenvedett akkora veszteségeket a II. világháborúban, mint a bombázópilóták. A légierőhöz jelentkező 125 ezer önkéntes közül 55 ezren estek el a levegőben vívott harcokban.
A szigetország azonban megfeledkezett róluk: minden más haderőnem kapott emlékművet Londonban, csak a bombázógépek pilótái nem. A Park Lane-en álló emlékmű például a háborúban "elesett" nyomkereső kutyák és postagalambok dicsőségét hirdeti, jól tükrözve az angolok közismert állatszeretetét.
Gibb akkor szánta rá magát az emlékműállításra, amikor pár évvel ezelőtt találkozott Douglas Radcliff-fel, a pilótaszövetség (Bomber Command Association) 83 éves főtitkárával. Utóbbi akkor már évek óta küzdött ugyanazért a célért - mindhiába.
Az énekesnek azonban sikerült legyőznie az illetékes londoni kerület ellenállását - mi több, építési engedélyt is kicsikart tőle. Így már semmi sem akadályozhatja meg az emlékmű megépítését a Hyde Park Corneren, pontosabban a Buckingham palota és a Green Park között. Az emlékmű 3,5 millió fontba fog kerülni, az összeget Gibb és Radcliff közadakozásból akarja előteremteni A mentorok terve szerint a felavatást maga a királynő, II. Erzsébet végezné jövő ősszel.
Németországban vegyes visszhangot keltett Gibb terve. A sajtó emlékeztet arra, hogy a brit (és amerikai) bombatámadások számos német nagyvárost döntöttek romba, hatalmas szenvedést okozva a polgári lakosságnak. Mint a Süddeutsche Zeitung emlékeztet, a brit bombázók a háborúban számos nem katonai célpontot is támadtak, szinte porig rombolva olyan jelentős német városokat, mint Drezda, Hamburg vagy Köln.
Egyedül a Drezda ellen 1945 februárjában végrehajtott légitámadás mintegy 30 ezer polgári áldozattal járt. Emiatt - véli a lap - a pilóták hadműveletei csaknem háborús bűncselekménynek minősülhetnek.
Eddig Nagy-Britanniában is felemásan viszonyultak a bombázógépek pilótáihoz. Alighanem ezért nem részesült ez a haderőnem kollektív Bátorság-érdemrendben a háború befejezése után. Parancsnokát, Arthur Harris marsallt pedig nem sokkal később nyugdíjba küldte a kormány.
Forrás: MTI