Aki monitor előtt tölti a vasárnap délutánt az se szomorkodjon: így is kiveheti a részét a zene ünnepéből. 16:00-tól élőben közvetítjük a Magyar Dal Napját, itt, a Kultúrparton!
A magyar dalkincs csodálatosan gazdag, megérdemli, hogy legyen egyetlen nap az évben, amikor csak rá figyelünk, amikor neki tapsolunk, amikor őt éltetjük. A 2008.ban Presser Gábor ötlete alapján a Sziget nulladik napján debütált a Magyar Dal Napja. 2009. szeptember 13-án már országszerte25 helyszínen, mintegy 1200 előadó tolmácsolásában szóltak minden kor és korszak magyar dalai. A budapesti Zeneakadémiától a vidéki szabadtéri színpadokig, utcákon, tereken, parkokban és színházakban, közel 150 órányi programot hallgathatott a becslések szerint 45000 fős közönség.
Az Idén az egész országra kiterjedő programokkal készültek a szervezők, köztük néhány egész különleges kezdeményezéssel. Lesz például dallamos villamos. A 4-es villamos vonalán közlekedő nosztalgiajárművön szeptember 5-én és 12-én délután 3 órától fiatal zenészek utaznak majd, akik saját szerzeményeikkel, és mindenki által ismert dalokkal kedveskednek az arra járóknak.
Gerendai Károly ötlete alapján pályázatot hirdettek a „Magyar Dal Fővárosa” cím elnyeréséért. A pályázaton a főváros kivételével bármelyik magyar település indulhatott. A kuratórium tagjai Eger város terveit találták a legígéretesebbnek, így 2010-ben Heves megye székhelye a magyar dal fővárosa.
Amint éjfélt üt az óra, az első amatőr zenekar a húrokba csap az Egal Cult Clubban, és ezzel kezdetét veszi a 24 órás zenei őrület. A közönséget „zenevonat” szállítja az egyes helyszínek között, a Széchenyi utca erre a napra a Dal főutcájává alakul, a Minorita templomban délben a Magyar mise hangjai csendülnek fel, de lesznek utcazenészek, reneszánsz énekesek, és még az iskolások is dalra fakadnak.
Eger szívében, a Dobó téren felállított nagyszínpadon a Csík zenekar lesz a házigazda. A város országosan elismert művészei mellett a magyar zenei élet számos kiválósága színpadra lép. A Gajdos Népzenei Együttes, Herczeg Flóra és a Veszelka Kommandó képviseli a helyi színeket, őket pedig Ferenczi György és a Rackajam, a Csík zenekar, valamint a Kiscsillag követi a színpadon. A programot Presser Gábor nyitja meg.
Győrben ismét szólnak majd magyar dalok szeptember második vasárnapján. A tavalyi nagy sikerű népzenei programot a város az idén is szeretné megismételni. Az est fénypontja a Muzsikás együttes koncertje lesz.
A zalaegerszegi Griff Bábszínház az idén is bekapcsolódik a programba. A teátrum művészei ezúttal Bóbita címmel Weöres Sándor megzenésített verseiből adnak elő egy csokorra valót.
Új helyszínként jelentkezik az idén Mosonmagyaróvár, ahol a Szigetköz fesztivál záróakkordjaként rendezik meg a Magyar Dal Napját. A programban helyet kap a „Vármegye hangja” énekverseny döntője, ahová az ország határain túlról is érkeznek dalos kedvű fiatalok. A rendezvényt a Főnix zenekar és a PiramisPlusz koncertje zárja.
Ugyancsak új helyszín Szombathely, ahol a Szerzők egyesület védnöksége alatt zajlik a szervezés. A nagyszabású, ingyenes program a város főterén lesz majd, olyan előadók részvételével, mint a Varnyú Country, a Lunchbox, a Violet Eye, a Voler Mouche Special, a Kocsmazaj, az Ocho Macho Special, vagy az est fénypontja, a Heaven Street Seven.
Debrecenben főként a helyi előadók kapnak megnyilvánulási lehetőséget, Boldog pedig ezzel a programmal bizonyítja, hogy a hagyományőrzés és a rockzene jól megfér egymás mellett. Salgótarjánban a helyi zenekarok nyitják a bulit, zárni pedig a Besh O Drom fogja, remélhetőleg fantasztikus hangulatban. Szentendrén egyáltalán nem meglepő módon ef.Zámbó István és barátai töltik majd meg a Duna parti Művelődési Ház helyszíneit, megidézve régi korok hangulatát, ám egyáltalán nem a nosztalgia jegyében. A korabeli underground
zenekarok számait olyan kiváló muzsikusok szólaltatják meg egyebek között, mint Sipeki Zoltán, Hrutka Róbert, Borlai Gergő, Papesch Peter és Virág Ferenc.
Várkonyi Attila, azaz DJ Dominique jóvoltából a programok már 11-én elkezdődnek. Két fővárosi szórakozóhelyen, a RetroPolisban és az Alcatrazban várják élő előadók a bulizni vágyókat, hogy együtt táncolhassanak át a Magyar Dal Napjába. Az Alcatrazban sérült muzsikusok játszanak együtt ép társaikkal, a Retropolisban viszont magyar retrobulit nyomnak a fáradhatatlan DJ-k, B. Tóth László és Dévényi Tibor. A sztárok sem fognak hiányozni az estéből, ott lesz egyebek között Zoltán Erika, Csepregi Éva, Marót Viki, és természetesen az est szervezője, DJ Dominique.
A Vígszínház a tavalyihoz hasonló gálaesttel készül a nagy napra. Részletek hangzanak el egyebek között a Jó estét nyár, jó estét szerelem című zenés darabból, de a teátrum egyik idei bemutatóját, a Túl a Maszat-hegyen című művet is megidézik majd a dalok. Vendégek is jönnek az estre, ott lesz Dés László, a Quimby együttes, és Presser Gábor néhány barátja, Mester Tamás, Falusi Mariann és Zorán is színpadra áll. Az est feledhetetlennek ígérkezik.
A Klubrádió az idén is saját színpadot állít a rádió melletti parkolóban, ahol természetesen azok az előadók kapnak majd szerepet, akiket a rádió zenei műsoraiban amúgy is gyakran hall a közönség. De nem így, együtt. Ez egy különleges alkalom. Az alaphangulatról Bródy János, az „első magyar dalos” gondoskodik, aztán sorra állnak színpadra azok a különleges előadók, akik nélkül nincs rádióműsor, akik nélkül nincs magyar dal.
A Popzene fellegvára a tavalyi évhez hasonlóan az idén is a BNV lesz, de egy új zenei csemegére, a magyar ragtime színpadra is készülhetnek a műfaj rajongói. A Cökxpon Café Theaterbe költözik a magyar ragtime zene két legnagyobb bandája, a Bohém Ragtime Band, és a Budapest Ragtime Band.
A dixieland, a világzene és blues kedvelőit a Millenáris fogadóban felállított színpad várja. A Dixie gála műsora a Hot Jazz Band fellépésére épül, hozzájuk csatlakozik vendégként a műfaj néhány emblematikus alakja, Benkó Sándor, Deseő Csaba és Papa Flight.
Az örömzenei színpadon világ-és popzenei produkciók kerülnek közösen színpadra, műfaji határok nélkül. Együtt fog fellépni a Kaláka együttes és Palya Bea, az EtnoRom élő lemezbemutató koncerttel, a KFT együttes pedig akusztikus ülőkoncerttel szórakoztatja a közönséget. És még mindig nincs vége. Ugyancsak a Millenáris Fogadó ad helyet egy különleges estnek. A Közép-európai blues-esten fellép Póka Egon. Sztárvendégei, a műfaj „nagy öregjei”: Tátrai Tibor és Hobo.
A Zöld Pardon kora délutántól este tízig tartó programjában a hazai könnyűzene
legkülönbözőbb válfajainak népszerű képviselői törnek lándzsát a magyar dal ügye mellett. Színpadra lép többek között Bródy János, a 30Y, az Irie Maffia, a Vad Fruttik, Jamie Winchester és zenekara. Az est igazi meglepetésének ígérkezik a Karaván família és barátai koncertje. Az idén is lesznek különleges, egyszeri és megismételhetetlen kollaborációk, a koncertek után pedig hajnalig tartó buli két tánctéren, a legjobb magyar „bulihimnuszokkal” az elmúlt négy évtizedből. A rendezvény a Szerzők egyesület védnökségével jön létre.
A jazz szerelmeseit az idén a Budapest Jazz Clubban várják a műfaj legjelesebb képviselői, egyebek között: Kertész Erika-Szendőfi Péter-Csepregi Gyula-Rátonyi Róbert, Bódy Magdi, Borlai-Zsoldos-Emilio-Free Style Quartet, Pély Barna-United, Bolba Évi, Somló Tamás és a Stúdió11, Babos Project Romani, valamint az autentikus roma zenét jazz-alapokkal játszó, fergeteges Váradi Roma Cafe.
A Kobuci kert a népzene-világzene otthona lesz szeptember 12-én. A délelőtt a gyerekeké, akik a Kolompos együttes muzsikáját, és Gryllus Vilmos gyerekműsorát hallgathatják majd. Aztán indul a felnőtteknek szóló végtelen történet. Mindenki muzsikál mindenkivel, a színpadon népszerű előadók váltják egymást, akik közül néhányan maradnak, hogy folytassák a következő bandával. Itt lesz a Muzsikás, a Tárkány Művek, az Ágoston Crew, a FolkError, a Napra, aztán amikor már elég forró a hangulat, jön Ferenczi György, a Besh o droM, és a Budapest Bár lendületes zenekara.
Új helyszínként jelentkezik a Bem Rockpart (1011 Bp. Bem rakpart 6.), ahol rocktörténeti múltidézés zajlik majd Török Ádámmal és zenésztársaival - kellemes zene mellett. Frenreisz Károly is ott lesz. Aztán jönnek majd a történetek az Ifiparkról, a Tabánró, a Blues Caféról, régi szerelmekről, egyszóval mindarról, amire szívesen emlékszik, aki akkor volt fiatal…
Az Óbudai Társaskör kórushangversennyel ünnepli a Magyar Dal Napját. A műsor szervezői szeretnének minél szélesebb képet adni a magyar kórusmuzsika múltjáról és jelenéről. Elhangzanak majd XIX. És XX. századi világi és egyházi művek, de felcsendülnek kortárs szerzők darabjai is. Fellép az Óbudai Kamarakórus, Kobzos Kiss Tamás és a kerület népzeneiskolás növendékei, tehetséges, fiatal énekesek
A PortH városi csárda szintén új helyszín a Magyar Dal Napján. A program nulla órakor indul, amikor DJ Bern magyar zenéket dob a korongra. Aztán kis pihenés, majd kellemes ebéd – nótaszóval. A zenét a Kőbányai Zenei Stúdió tehetséges növendékei, Póka Egon tanítványai szolgáltatják. Aztán a népszerű „egyszálgitáros” előadóké a terep. Két művész, két generáció alkot egy párt. A párhuzam izgalmas, a zene még inkább. Játsszák a sajátjukat, és persze egymásét is.
A József Attila Művelődési Ház a retro jegyében készül a napra. Lesz zsíroskenyér, Kojak-nyalóka, törökméz és zónapörkölt, de a zenei csemegék is izgalmasnak ígérkeznek. Színpadra lép a fantasztikus tehetségű énekesnő, Kovács Kati, akinek dalait nagymamák és unokák éneklik együtt. Részleteket láthat a közönség a Made is Hungária című musicalből, de egy ilyen estéről nem hiányozhat a Bergendy Szalonzenekar sem. A programot DJ Gonda retro videodiszkója zárja.
A Blokk alkotói közösség úgy döntött, hogy bevezeti közönségét a magyar dal műhelyébe. Az Ajtósi Dürer soron található alkotói bázis száznál is több zenekar és több más területen alkotó művész „otthona”. A mindennapjaikat itt töltő muzsikusok engednek most bepillantást életükbe, benézhetünk próbáikra, megleshetjük kulisszatitkaikat. Az ajtók mindenki előtt nyitva állnak, bárki megnézheti, hogyan próbál a Bijou, a Nemjuci, a Kéményseprők, vagy még legalább hatvan másik zenekar. A kapukkal együtt kiállítások is nyílnak, csak tessék leskelődni bátran!
A Gödör Klub az időtlen dalok fellegvára lesz az idén. Megidéződik az URH, a Balaton, az Európa Kiadó szelleme, néhány mai megszállott zenész közreműködésével. Színpadra áll Kardos-Horváth János, Takáts Eszter, és a Sickratmen. Aztán jön az Időtlen zenekar, Bárdos Ági, Menyhárt Jenő, Müller Péter, Markó Tamás, Polgári Péter, Újvári János, Horváth Bálint, Bensó Pál, és velük valami régi, és valami új.