10 dolog, amit nem biztos hogy észrevettél a 2001: Űrodüsszeiában
Ugyan a kétezres évek sem hozták meg a bolygóközi tömegközlekedést, de úgy tűnik, hogy Stanley Kubrick rendezőnek, és Arthur C. Clarke-nak, a film írójának sok mindenben igaza lett. Zseniális mozijuk, melyet még jóval a komputer-animáció megjelenése előtt, 1968-ban forgattak, bővelkedik olyan jelenetekben, amelyekről ma sem tudjuk pontosan hogyan készülhettek el.A filmet most kiadták nagyfelbontású Blu-ray lemezen, így alkalmunk nyílik azokat az apró részleteket is megfigyelni, amelyeket a vhs és DVD verziók elmaszatoltak. Íme, egy lista a felejthetetlen jelenetekkel teletűzdelt film kevésbé fontos pillanatairól, és zseniális ötleteiről - Kubricknak a legapróbb részletekre is kiterjedő alapossága mindenképpen tiszteletet és csodálatot érdemel. A lélegzetelállító, mély filozófiai, és morális kérdéseket boncolgató eposz legnagyobb rajongói hívták fel a figyelmünket néhány különleges dologra:
1. Az űrhajósoknak iPadjeik vannak
Valószínűleg a film tudat alatt inspirálta Steve Jobst, az Apple főnökét. Dave Bowman és Mark Poole valami iPadhez hasonló kütyüt néznek reggeli közben. Ám felmerül a kérdés, hogy ha a Discovery űrhajóban van mesterséges gravitáció, akkor miért van a személyzet rákényszerítve a sokszínű paszta villával való fogyasztására? Milyen jövő az, ahol van iPad, de nincs rendes konyha?
2. Bolygóközi Hilton
Minden márka álma, hogy a világűrben is megjelenhessen. Kubrick filmjében egy valaha volt hatalmas légitársaság, az 1920-tól 1991-ig működött Pan Am gépei szállítják az utasokat - egyenest a Föld körüli pályán keringő Hilton szállóba, amelynek örökösnője akkor még nem született meg, így a Hilton név még a világ egyik legnagyobb presztizsű szállodaláncát jelenti. (Csak egy példa: a Budapest Hilton, amely 1976 Szilveszterén nyitott, sokat lendített Magyarország megítélésén - már csak azért is, mert idevonzotta a korabeli nyugat-európai sztárokat. Itt vendégeskedett többek közt Ringo Starr, Elizabeth Taylor és Richard Burton is.)
3. Űrvécék
A legalapvetőbb szükségletet a legbonyolultabb szerkezettel lehet csak kielégíteni. Ezt a problémát egyébként mind a mai napig nem sikerült megoldani, mint arról egy korábbi cikkünkben már írtunk.
4. Még a hibernált űrhajós felébresztése sem olyan bonyolult, mint az űrvécék használata...
5. ...sőt, egyszerűbb a mentőűrhajó robbanószerkezetét élesíteni, mint a csillagközi toalettet használni.
6. 2001-ben az űrkaja nem túl étvágygerjesztő. De hogy néz ki a valódi űrhajósok desszertje? Nos… ime egy Nasa jégkrém 2010-ből.
Ha egy űrsiklóba zárva száguldasz, rá vagy kényszerítve, hogy olyan ételt egyél, ami nulla gravitáció esetén sem úszik el a szád elől. Valami amit -mint a kis papírdobozos rostos gyümölcslevet- szívószálon keresztül fogyaszthatsz. A menü: folyékony hal, kukorica, borsó és sajt.
7. Az ember a Holdra lép
Az Űrodüsszeiában a speciális effektek olyan élethűek voltak, hogy néhány összeesküvés elmélet-rajongó meggyanúsította Kubrickot, hogy az Egyesült Államok kormánya őt kérte fel arra, hogy segítsen elkészíteni az Appolo holdrászállásáról készült felvételeket. Az ötletet az a jelenet adta, ahol valóban úgy tűnik, mintha az űrsikló a Hold felé tartana. A film 1968-ban készült, egy évvel korábban, mint hogy az Apollo program keretében Armstrong a Holdra lépett.
8. A benzinkutas szendvicsek ínyenc csemegék a Holdon
A holdon a földi benzinkutakon kapható szendvicsekhez hasonló ételek fejedelmi fogásnak számítanak
9. A Skype-fülkéké a jövő!
10. Nukleáris fegyverek az űrben
Az Űrodüsszeia egyik, talán leghíresebb jelenetében egy új, öntudatra ébredt ember-majom diadalmasan a magasba dob egy csontot, amit korábban fegyverként használt. Ahogy a csont száll felfele, átvágunk egy futurisztikus űrhajóra, ami valójában egy nukleáris fegyverekkel felszerelt műhold. Az eredeti forgatókönyvben a film végén ezek a fegyverek szerephez jutottak volna, de Kubrick végül egy filozófikusabb, egyenesen metafizikus befejezés mellett döntött. A fegyverek űrbe telepítése azóta éles vitákat kiváltó kérdés, hogy az oroszok fellőtték a Szputnyikot. A Reagan alatti csillagháborús tervek ugyan nem valósultak meg, de a téma ma is szilárdan tartja magát: az amerikai hadsereg erősen függ a kommunikációs és kémműholdaktól, Kína pedig néhány éve a saját műholdját ütötte ki a keringési pályájáról. Nemrég pedig az USA lőtt fel egy szupertitkos, űrhajó-szerű berendezést. Ezek az események mind előre jelzik az elkerülhetetlen versenyt az űr felfegyverzésére. És ahol fegyver van, ott fejlesztés és kutatás, úgyhogy előbb-utóbb biztos megvalósulnak Kubrick és C. Clark álmai is. Kérdés hogy milyen áron.
Forrás: Premiere.com