A 16. század egyik legnagyobb hatású mestere, Pieter Bruegel eddig ismeretlen festményét fedezték fel a spanyol Prado múzeum restaurátorai, jelentették be Madridban.
A Szt. Martin Napi Bor című festmény nagyjából száz embert ábrázol, akik az idény első borát ünneplik.A festmény előkerüléséig mintegy negyven Bruegel képet tartottak számon.
A múzeum most tárgyalásokat folytat a kép tulajdonosaival, de kijelentették, hogy legfeljebb 7 millió eurót fizetnének érte, bár a kép akár a 25 millió eurós árat is elérhetné, ha a magánpiacon értékesítenék.
„Rátalálni egy eddig ismeretlen Bruegelre egy kivételes esemény, nem egy olyan dolog, ami minden nap megtörténhet.” – mondta a spanyol kulturális miniszter, Angeles Gonzales Sinde.
Azt nem árulta el, hogy Spanyolország mennyit lenne hajlandó fizetni a képért, de azt jelezte, hogy biztos abban, hogy a festmény az országban marad.
Az idősebb Bruegel 1565 és 1568 között dolgozott a képen, ami parasztasszonyokat, gyerekeket, koldusokat, tolvajokat és részegeket ábrázol, ahogy azért gyűlnek a hordó köré, hogy megízlelhessék az idény első borát.
A vászon alapra temperával festett mű Bruegel eddigi legnagyobb ismert munkája, a méretei meghaladják a 148cm x 270. 5 cm –t.
A festmény tulajdonosai nem is tudtak róla, hogy egy Bruegel van a tulajdonukban, egészen a múlt évig, amikor is megpróbálták eladni a képet.
A Prado vizsgálatokat kért a megrongálódott képpel kapcsolatban, és a hónap elején egy röntgenvizsgálat feltárta az idősebb Bruegel aláírásának néhány részletét a kép alján.
A múzeumnak csak egyetlen másik, a festőtől származó kép van a tulajdonában, Triumph of Death (A halál diadala).
Forrás: BBC