Szívbeteg gyerekeken is segít az irodalmi díj alapítója
Ferencz Győző Szakadás, Garaczi László Arc és hátraarc, valamint Szilasi László Szentek hárfája című műve maradt versenyben az idei Rotary Irodalmi Díjért, amelyet október közepén adnak át - tájékoztatta Holub Katalin, a Rotary Magyarország pr vezetője kedden az MTI-t.A díjra esélyesek szűkített listáját a Duna Televízió székházában hirdették ki kedden, az eseményt a csatorna élőben közvetítette. A díjkiosztó gálaműsort - amelynek szintén a tévé székháza ad helyet - október 10-én vasárnap este a Kikötő című kulturális műsor különkiadásának keretében láthatja a Duna Tv közönsége.
Az elismerést a Budapest-Tabán Rotary Club alapította 2008-ban azon magyar nyelven megjelent, eredeti irodalmi alkotás számára, amely magas irodalmi értékén túl leginkább kifejezi a Rotary eszmeiségét.
Az elmúlt egy év szépirodalmi alkotásai közül a szakmai zsűri 41 művet nevezett meg, és ebből választotta ki első körben a szeptember elején nyilvánosságra hozott hét jelöltet: Dávidházi Péter Menj, vándor című irodalmi esszékötetét, Ferencz Győző Szakadás című verseskötetét, Garaczi László Arc és hátraarc című regényét, Juhász Ferenc A gyerekkor csontváza című verseskötetét, Szilasi László Szentek hárfája című regényét, Tandori Dezső Csodakedd, rémszerda című esszékötetét és Vörös István Ördögszáj című drámakötetét. Ezt a hetes listát szűkítették most három esélyes műre.
Az alkotásokat egy, az irodalommal hivatásszerűen foglalkozó, nem könyvkiadóknál dolgozó szerkesztőkből, kritikusokból álló zsűri értékelte; ennek a névsora titkos, hogy a tagok egymást se befolyásolhassák. Az elismerés odaítéléséről a felkért zsűritagok javaslata alapján a Sumonyi Zoltán költő, író, a magyar P.E.N. Klub ügyvezető alelnöke által vezetett kuratórium - tagok: Gömöri György Londonban élő magyar költő, a Cambridge-i Egyetem professzora és Ilia Mihály irodalomtörténész, a szegedi egyetem professzora - hozza meg a döntést.
A díjátadó gálaműsorban, amelyen kiderül, ki viheti el a 3 millió forinttal járó Rotary Irodalmi Díjat, neves írók és költők mellett kritikusok, mecénások és előadóművészek beszélgetnek az irodalom jelenlegi helyzetéről, kitekintéssel a határon túlra és Európára. A nézők rövid bepillantást nyerhetnek az irodalmi díj alapítója, a Rotary magyarországi tevékenységébe is, és szó lesz arról a Rotary-kezdeményezésről is, amelynek köszönhetően határon túli szívbeteg gyermekek műtéteihez nyújtanak segítséget.
Az első Rotary klubot Paul Harris amerikai ügyvéd alapította barátaival 1905-ben. Céljuk az etikus magatartás, a barátság, a jóakarat terjesztése és mások megsegítése volt. Ma világszerte több mint 32 ezer klubban 1,2 millió tag követi ezeket az elveket. Magyarországon az első klub 1925-ben alakult. Eszmeisége gyorsan terjedt; tagjai üzletemberek, közéleti szereplők, kiváló szakemberek voltak, közülük a legismertebb Szent-Györgyi Albert. 1942-es betiltását követően a mozgalom a rendszerváltás után éledt újjá Magyarországon, ahol ma már 50 klubbal külön Rotary kerület működik.
Forrás: MTI