Október elsejétől játsszák az amerikai mozik a The Social Network (A közösségi háló) című filmet, amely Mark Zuckerberg életét és a Facebook portál megalapítását meséli el. Like?
által készített álarcot innen!
Zuckerberg 2004-ben Harvardi diákként hozta létre a Facebookot barátaival, Dustin Moskovitz-cal, Eduardo Saverinnel és Chris Hughes-szal. A portált akkor még csak az egyetem diákjai használták, ám létrehozója meglátta benne a lehetőséget, és lassan több, a Harvarddal kapcsolatban álló egyetemre is kiterjesztette a hálózatot, többek között a Cornellre, a Yale-re, a New York Universityre és a Columbiára is.
Ettől fogva nem volt megállás. Zuckerberg a kaliforniai Palo Altoba költözött, és ott bérelte ki első irodáját, amelyet aztén hamar ki is nőtt. Hat évvel az alapítás után, 2010. július 21-én, a Facebook tagjainak száma elérte az 500 milliót.
Zuckerberg ma már milliárdos, ám az út korántsem volt annyira sima, mint gondolnánk – a film épp ezekről a buktatókról szól. A forgatókönyvet Ben Mezrich The Accidental Billionaries című könyve alapján írták, és főleg Eduardo Saverin visszaemlékezésein alapszik. Jesse Eisenberg alakítja a 26 éves Zuckerberget, aki egyébként nem gondolta volna, hogy már életében filmet készítenek róla, és egyenlőre nem is óhajtja megnézni – nyilván van, amire máshogy emlékszik, mint Saverin.
Az, hogy a történet foglalkoztatja az embereket, egyáltalán nem meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy Zuckerberget idén a Vanity Fair magazin az első helyre sorolta „Az információs korszak 100 legbefolyásosabb embere” listáján, és nem mellesleg a Facebook még mindig csak bővül és fejlődik.
Hogy ez tényleg jó-e, és Zuckerbergnek sikerült-e valóban megvalósítania azt, amit a közösségi portálon írt magáról, miszerint szeretne olyan dolgokat létrehozni, amikkel az emberek könnyebben tudnak kapcsolatot teremteni és megosztani másokkal a nekik fontos dolgokat, arra valószínűleg csak a jövő adja meg a választ. Mert amennyire divat a Facebook, ugyanannyira veszélyes is, és lassan menőbb dolog nem regisztrálni, mint naponta negyven képet feltölteni, vagy tájékoztatni az ismerőseinket a háziállatos játékokban elért pontjainkról.
Az vitathatatlan, hogy az a pár huszonéves egyetemista 6 évvel ezelőtt valami olyat hozott létre, ami alapjaiban formálta át a közösségi portálokról alkotott elképzeléseket, sőt még a magyar nyelvet is – hisz a Facebooknak köszönhetjük az egyik leggusztustalanabb magyar igét. És ez mindenképpen megért egy egész estés filmet - amelyet hamarosan mi is megnézhetünk - lehet lájkolni!