Kiemelték Amerika egyik legidősebb csontvázát egy tenger alatti barlang mélyéről
Valószínűleg több mint 10 ezer éve helyezték nyugalomra azt az amerikai férfit, akinek a csontvázát nemrég hozták fel Yucatán félsziget víz alatti barlangrendszeréből.2006-ban német búvárok egy víz alatti barlang feltárása során véletlenül bukkantak rá a jégkorszaki ember maradványaira, akit a chan-holi férfi névre kereszteltek. (A chan-hol maja nyelven kis odút jelent)
Az elmúlt három évben a tudósok az eredeti környezetében tanulmányozták és dokumentálták a leleteket, majd augusztus végén a búvárok végre kiemelték a csontokat a vízből, hogy laboratóriumi körülmények között folytassák a vizsgálatokat.
A földrajzi vizsgálatok után a tudósok úgy vélték, hogy Chan Hol megközelítőleg 10 ezer éves lehet, mivel a terület, ahol a maradványait megtalálták régen szárazföld volt, és a jégkorszaki jég olvadása töltötte fel vízzel.
A lelet pontos korát viszont csak 3-4 hónap múlva tudják majd biztosan meghatározni, ugyanis akkora fejeződnek be a radiokarbon korvizsgálatok.
Az újonnan kiemelt csontváz a negyedik az eddig az ezen a környéken talált leletek közül, és biztosan az egyik legöregebb.
A vizsgálatok kimutatták, hogy Chan Hol fiatal korában hunyhatott el, mivel a fogai még épek voltak. Most a csontokat speciális hőmérsékletű és páratartalmú kamrákban tárolják, hogy kiszáradjanak és elég szilárddá váljanak ahhoz, hogy további vizsgálatoknak vessék alá őket. Végül olyan háromdimenziós képalkotói módszerekkel tanulmányozzák a maradványokat, amelyek eredménye egyértelmű választ adhat arra a kérdésre, hogy a mexikói emberek kapcsolatban álltak-e az amerikai bennszülöttekkel.
Eddig azt állapították meg, hogy Chan Hol és a környéken talált többi csontváz az indonéz és dél-ázsiai emberek leszármazottja, nem pedig észak-ázsiaiak, mint az eddig ismert amerikai bevándorlók.
Forrás: National Geographic