A jelenleg is börtönben lévő Liu Hsziao-po kapta az idei béke Nobel-díjat – jelentette be a kitüntetést odaítélő norvég bizottság pénteken. A kínai ellenzékit Thorbjörn Jagland, a bizottság elnökének indoklása szerint „az alapvető emberi jogokért Kínában folytatott hosszú és erőszakmentes küzdelméért” tüntette ki a testület. „A Norvég Nobel-bizottság régóta hisz abban, hogy közeli kapcsolat áll fenn az emberi jogok és a béke között” - tette hozzá Jagland.
Liu Hsziao-po jelenleg 11 éves börtönbüntetését tölti Kínában, amit azért róttak ki rá tavaly decemberben, mert segített a „Charter 08” című ellenzéki dokumentum elkészítésében és terjesztésében. Az írásban elsősorban politikai reformokat követeltek Kínában, beleértve a vallásgyakorlás, a véleményformálás és a gyülekezés szabadságát biztosító reformokat.Több nyugati ország kormánya is arra kérte Kínát, hogy engedjék szabadon a jelenleg is börtönbüntetését töltő, friss béke Nobel-díjas Liu Hsziao-po-t - számolt be róla pénteken az AFP francia hírügynökség.
Az 54 éves férfi évtizedek óta harcol Kínában az emberi jogokért, és már 1989-ben is bebörtönözték, amikor részt vett a Tienanmen téri tüntetésen. Liu Hsziao-pót végül 1991-ben engedték szabadon, vádemelés nélkül. Később azonban újra letartóztatták, mivel síkra szállt a téren letartóztatottak szabadon engedéséért. A férfi végül 1996 és 1999 között három évet töltött egy munkatáborban.
Liu a kínai irodalom doktoraként egykor a pekingi egyetem professzora volt, ám az 1989-es tüntetésekben való szerepe miatt eltiltották az állami egyetemeken való oktatástól. Az elmúlt két évtizedben nem jelenhetett meg egyetlen műve sem nyomtatásban Kínában, ám az országhatárokon túl - elsősorban Hongkongban - számos munkáját kiadták kínaiul, és több közülük Kínában is elérhető az interneten.
Felesége, Liu Hszia néhány nappal korábban úgy nyilatkozott, hogy a pekingi kormány ellenezné, hogy férje kapja meg a Nobel-díjat, mivel attól tartanának, hogy ez még nagyobb figyelmet irányítana rá és a kínai emberi jogi helyzetre. „Ha nem félnének ettől, nem zárnák be 11 évre, azért, mert írt egy esszét” - fogalmazott az otthonában rendőri őrizet alatt élő feleség.
Forrás: Független Hírügynökség