Martin Munkácsit sokan tartják a 20. század egyik legfontosabb fényképészének - a világhírű fotós képei végre itthon is megtekinthetők.
A magyar származású, kolozsvári születésű fotós bejárta majdnem az egész világot, dolgozott a Tolnai Világlapjától kezdve az Ullstein kiadón át a Harper’s Bazaarig, fotózta a síelő Leni Riefenstahlt, Frida Kahlot és Diego Riverát, török munkásokat és brazil kávéültetvényeseket.A Ludwig Múzeumban október hetedikén nyíló, Think while you shoot – Gondolkodj, miközben exponálsz című kiállításon a művész mintegy 280 fényképe kapott helyet. A tárlat időrendi sorrendben mutatja be a négy feleséget elfogyasztó, ám kissé félénk fényképész munkásságát.
A nagyszabású kiállítás a Martin Munkácsi Hagyaték, az ullstein bild és F.C. Gundlach közreműködésével jött részre. A megnyitó előtt tartott sajtótájékoztatón Gundlach, aki maga is elismert német divatfotós és egyben a kiállítás kurátora, elmondta, hogy mekkora csodálója Munkácsinak, és mennyit dolgozott azon, hogy ezt a kiállítást tető alá hozza. A tárlat anyaga nagy részben az ő tulajdonát képezi, a képek nagy részét az elmúlt 20-30 évben szedte össze a világ minden tájáról.
Gundlach szerint Munkácsi képes volt arra, hogy megélje a saját korát, és át is érezze azt, ami valóban történik. Emellett szültetett, ösztönös érzéke volt ahhoz, hogy megörökítse a mozgást. Fotózott sportolókat, autóversenyeket és táncosokat, ha nem épp vágtázó lovakat.
Munkácsi sokat lendített a század divatfotóin is, ő vitte ki először a szabadba a modelleket, és távol állt tőle, hogy műgonddal beállított képeket készítsen.
Berlin, Hamburg és New York után Gundlach szerint végre ott van a kiállítás, ahova tényleg tartozik – Budapesten.
A kiállítás október hetedikétől tekinthető meg január kilencedikéig, a múzeum pedig egy ingyenes kiadvánnyal, a Martin Munkácsi Magazinnal is készült a jeles eseményre.