Egyiptom visszaköveteli Nofertiti szobrát
Egy év alatt több mint 1,2 millió látogató volt kíváncsi Nofertiti mellszobrára a berlini Neues Museumban.A látogatók száma azonban továbbra sem csökken: aki szeretné megtekinteni az intézmény tárlatát, legalább 24 órával korábban kell igényelnie a meghatározott időre szóló belépőjegyét.
A hetven év után tavaly ismét megnyílt intézmény szombaton ünnepli egyéves jubileumát.
A Neues Museum a Világörökség részének nyilvánított berlini Múzeumszigethez tartozik. Az 1843 és 1855 között emelt építmény Poroszországban kora egyik legjelentősebb építészeti projektje volt, Friedrich August Stüler építész fő műve.
A második világháborúban súlyosan megrongálódott, majd David Chipperfield brit sztárépítész vezetésével 213 millió euró értékben restaurálták.
A négyemeletes Neues Museum nyolcezer négyzetméteres kiállítási területén csaknem kilencezer tárgy látható.
A múzeum legnagyobb kincse az egyiptomi királynő, Nofertiti világhíres mellszobra. A 3300 éves büszt birtoklásáért évek óta küzd Németország és Egyiptom: Kairó újra meg újra követeli, hogy juttassák vissza hazájába a kulturális kincset.
A szenzációs leletet James Simon berlini mecénás 1913-ban szerezte meg Egyiptomban Ludwig Borchart régész feltárásai nyomán. A Németország és Egyiptom között támadt feszültség nem szűnik. A kairói régészeti kincsek kormányzati főfelelőse, Záhi Havvász az elmúlt években többször is műkincscsempészéssel vádolta meg az illetékes német hatóságokat. A németek szerint viszont a büszt a Német Keleti Társaság majd a porosz állam révén jogosan került Németország tulajdonába.
Nofertiti a XVIII. dinasztia idején uralkodó IV. Amenhotep, a későbbi Ehnaton fáraó felesége volt.
Forrás: MTI