333 moziban kezdték vetíteni a nemzeti hős történetét
Új megközelítésben, eddig rejtett dokumentumokkal mutatja be az argentin születésű forradalmár, Che Guevara - Ernesto Rafael Guevara de la Serna - életét egy nemrég elkészült film."Nagyon megható volt hallani Che hangját, amint Cesar Vallejo verseit idézte anyámnak szóló búcsúüzenetében, mielőtt elhagyta Kubát, és Kongóba utazott" - közölte Camilo, a néhai gerillavezér fia nem sokkal a dokumentumfilm Buenos Aires-i bemutatója előtt. A férfi ma 48 éves, szeme és szakálla apjára emlékeztet, haját viszont másként hordja: akkor viszont még alig hároméves volt, és eddig nem volt tudomása az üzenetről.
Camilo Havannából érkezett a Che, un hombre nuevo (Che, egy új ember) című film premierjére. Guevara két évvel halála előtt, 1965-ben idézett a perui Cesar Vallejo és a chilei Pablo Neruda borongó hangulatú költeményeiből. Camilo a marxista forradalmár öt gyermeke közül a harmadik. Tristan Bauer argentin rendezőnek, a film alkotójának társaságában érkezett Buenos Airesbe, közvetlenül azután, hogy Kubában 333 moziban vetíteni kezdték az új visszaemlékezést.
Che Guevara Kuba nemzeti hősének számít. Fidel Castro oldalán nagy szerepet játszott a kubai forradalomban, különösen az 1958-as Santa Clara-i csatában aratott győzelemben. "Egy sor olyan dologra derült fény, amelyről sejtelmem sem volt - fejtette ki a filmmel kapcsolatban a rendező. - Például az, hogy egyes dokumentumokat Bolíviában elrejtettek, hogy felesége megőrzött egy filmet a magánéletéről, hogy a hidegháború kellős közepén képes volt leírni: amennyiben a Szovjetunió nem változtat politikáján, a kapitalizmus felé tart".
Bauer az argentin közszolgálati televízió egyik vezetője, és 12 éve kutat Che élettörténetének dokumentumai után Latin-Amerikában. 2008-ban sikerült Evo Morales bolíviai elnöktől több olyan iratot megszereznie, amelynek titkosságát időközben feloldották, miután előzőleg 23 éven át szigorú államtitoknak minősültek, és a bolíviai nemzeti bank széfjében őrizték őket. A dossziéban voltak jegyzetfüzetek, továbbá egy újság és több feljegyzés.
Egy piros fedelű spirálos füzetbe Che feljegyzéseket írt fegyvertársairól, azokról a gerillákról, akiket Bolívia délkeleti részében vezetett, mielőtt 1967-ben az ország hadserege lecsapott és drámai körülmények között elfogta Guevarát. Másnap, október 9-én sommásan kivégezték. Alig volt 39 éves.
Bauer másik meglepő fogása annak a levélnek kézzel írott másolata, amelyet Che Fidel Castrónak, Kuba kommunista vezetőjének írt, amikor elhagyta az országot. A levelet Castro 1965-ben nyilvánosan felolvasta, és ezzel fejezte be: Hasta la victoria, siempre (A győzelemig, örökké). A másolatból viszont kitűnt - magyarázta Bauer -, hogy a híres befejezést Castro csonkán idézte, a teljes szöveg így hangzott: "A győzelemig, örökké, mindig a haza vagy a halál". Az utóbbi szavakkal Che a forradalmárok ismert jelszavát citálta.
A rendező összeállításában helyet kapott egy filmfelvétel, amelyen a gyermek Che Guevara látható az Alta Gracia nevű, Argentína északnyugati részén lévő hegyvidéken. Családja azért tartózkodott ebben a térségben, hogy az asztmában szenvedő Ernestito friss hegyi levegőt szívhasson. Egy másik, 1961-es képsor Punta del Este uruguayi fürdőhelyen készült, a Che és szülei közötti utolsó találkozásról.
"Ez a film olyan időben került a nézők elé, amikor Latin-Amerika kritikus időket él át" - mondta Bauer, kiemelve, hogy Guevara tartós befolyást gyakorol a térségre. Portréja ma is látható a bolíviai és az argentin elnöki palotában, Rafael Correa ecuadori elnök pedig gyakran idézi a Hasta la victoria, siempre jelmondatot, a korábban ismert formában.
"Ha ránk, akik olyan jól ismerjük ezeket a dokumentumokat, ilyen nagy hatást gyakorolnak, képzelhető, hogyan hatnak majd azokra, akik először fogják látni" - jegyezte meg a gerillavezér fia.
Forrás: MTI