Igazi különlegességgel nyitotta meg új kiállítóterét a Pesti Broadway szomszédságába költöző Deák Erika Galéria október 21-én.

„A kortárs galériák nyújtotta kiállítási lehetőség rendkívül fontos a fiatal művészek számára, hiszen a legtöbb gyűjtő a galériák kínálatából tájékozódik. Ugyancsak sokat számít a teret biztosító galériák nemzetközi tapasztalata és kapcsolati tőkéje, amely lehetőséget teremt a magyar művészek számára a külföldi bemutatkozásra."
"Szeptemberben például két művészünk, Szűcs Attila és Alexander Tinei alkotásai is eljutottak két jelentős New York-i kiállításra, most pedig egy fiatal német művésznek biztosítunk lehetőséget arra, hogy Magyarországon mutassa be műveit” – mondta el Deák Erika a kortárs galériák szerepéről. „Úgy vélem, fontos előrelépést tettünk azzal, hogy egy mindenki számára jól megközelíthető, központi helyszínre költöztettük az eddig lakásban működő galériát” – tette hozzá a galéria névadó tulajdonosa.
A galéria új helyszínét és a Fabritius-kiállítást dr. Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója nyitotta meg, aki elmondta: „Nagy öröm számomra, hogy Deák Erika egy olyan kiállítóteret választott a galéria számára, amely nagyban hozzájárulhat a Pesti Broadway-nek is nevezett városrész kiteljesedéséhez. Az itt elsőként kiállító tehetséges művész, Tom Fabritius képei méltóképpen reprezentálják a galéria szerepét a kortárs művészet hazai népszerűsítésében.”
Az 1972-ben Németországban született Tom Fabritius alkotó technikája valóban különleges, hiszen a művész alapvető inspirációs forrását a televízió jelenti. A művész a lenémított készüléket nézve választja ki azt a jelenetet, amelyet később a vásznon örökít meg.
„Tom Fabritius alkotásai Magyarországon most először láthatók: ezekkel a képekkel valódi csemegét szeretnénk kínálni a magyar gyűjtők és a kortárs festészet rajongói számára” – nyilatkozta Deák Erika a debütáló művészről.
Fabritiust elsősorban a festészet aktualitása, az idő, a kollektív és személyes emlékezet, valamint a mai kor hétköznapjainak megjelenítése foglalkoztatja. Modern kori csendéleteket, zsánerképeket fest, ahol aztán a kompozíció érzékelteti a megfestett élethelyzet bonyolultságát. Az akvarellek puhán visszafogott színvilága, a komplementerek sejtelmes használata izgalmas, magával ragadó alkotásokat eredményez.
A Deák Erika Galériában most megnyílt Stopped című kiállítás képei 2010 termései. A közönség ismerős jelenetekkel találkozhat a tárlaton: a szobában olvasgató nő éppúgy része környezetének, akár a lámpa, a polc vagy a szőnyeg. A művész figurái nem kapnak különleges bánásmódot: a szereplők és a tárgyak egyenrangú részei-részletei a kompozícióknak.
A fiatal német művész számos egyéni és csoportos kiállításon vett már részt Európában; művei számos magán- és közgyűjteményben megtalálhatók.
A kiállítás 2010. október 21. és november 27. között tekinthető meg.
1972-ben született a németországi Radebergben, tanulmányait Lipcsében végezte (2003). Műveit Berlintől kezdve Milánón keresztül egészen Los Angeles-ig láthatta már a közönség. Magyarországon elsőként a Deák Erika Galériában mutatkozik be, Stopped című kiállításával.
A Deák Erika Galéria
Az 1998-ban a New Yorkból hazatérő Deák Erika által alapított galéria célja a tehetséges kortárs magyar és külföldi művészek több generációjának bemutatása mind a hazai, mind a nemzetközi műkedvelő és műgyűjtő közönségnek. Folyamatos kiállítási lehetőséget biztosít a támogatott kortárs művészek számára, valamint évek óta rendszeresen vesz részt jelentős művészeti vásárokon, fórumokon többek között Berlinben, Baselben és Frankfurtban. Így vált az idén ősszel New Yorkban is kiállított Alexander Tinei a nemzetközi műgyűjtők körében is ismertté. A Deák Erika Galériában kiállító képzőművészek között olyan nevek szerepelnek, mint Bullás József, Clemens Krauss, Eike, Ghyczy Dénes, Hecker Péter, IRWIN, iski Kocsis Tibor, KissPál Szabolcs, Pintér Gábor, Magyarosi Éva, Muntadas, Moizer Zsuzsa, Hitka Viktória és Menno Aden.
Az elmúlt években lakásgalériaként működő Deák Erika Galéria tizenkét év után a Pesti Broadway tőszomszédságába, a Mozsár utcába költözött. Itt új, tágas utcai kiállítótérben, izgalmas művekkel fogadja a kortárs művészet iránt érdeklődőket.