A Cirkusz a színházban! elnevezésű minifesztivál keretében az ausztrál Circa és az angol Tiger Lillies társulat összesen három előadással lép fel a Pécsi Nemzeti Színházban a jövő hét elején.
A világhírű komikus áprilisban lépett fel a pécsi Nemzeti Színházban, számtalan papírfigurával attraktív módon élő rajzfilmet vitt színre. Őt a Cirkusz- és Utcaszínház Fesztivál tuniszi, francia, argentin és magyar fellépői követték, augusztusban pedig a La Clique következett. Utóbbi társulat az újburleszket, a cirkuszi számokat, a varieté erotikus világát vegyíti a kortárs varietével.
A Pécs2010 Sajtóiroda tájékoztatása szerint a sort november 8-án este az ”újcirkusz” irányzat elkötelezett képviselője, az ausztrál Circa folytatja a Pécsi Nemzeti Színház kamaratermében. Előadásaikban a cirkusz és a kortárs tánc elemei keverednek a legmodernebb és a leghagyományosabb színházi megoldásokkal. A fizikailag lehetetlennek tűnő mozdulatsorok költői érzékenységgel párosulnak, és lényegülnek át lenyűgöző színházzá.
A Circa előadásai a cirkusz határait feszegető poétikus performanszok, melyeket évente, szerte a világon mintegy 50 ezer néző csodál meg. November 9-én, a minifesztivál második napján 18, illetve 21 órától a Pécsi Nemzeti Színház nagyszínpadán az angliai Tiger Lillies egy cirkuszcsapattal kiegészülve lép fel a Freakshow című előadásával.
A beskatulyázhatatlan angol zenekar az opera és a cigány dallamok sajátos ötvözetéből építkezik, így énekelve meg a periférián élők történeteit. A zenekar énekese, Martyn Jacques hét éven keresztül képezte magát operaénekesként, azon belül is a falzett stílust sajátította el - olvasható a sajtóiroda tájékoztatójában.
Jacques fiatalkorában a londoni Soho közepén, egy nyilvánosház felett lakott, így napi szinten találkozott a dickensi élet különös figuráival: a kiszolgáltatott, nehéz sorsú emberekkel, és a nagyvárosi élet bohémjaival. Mindez nagyban inspirálta és befolyásolta művészetét.
Mivel a zenekart lehetetlen skatulyákba erőltetni, a jelentős kereskedelmi siker és a széles körű ismertség is elkerülte őket. Saját magukat ezért inkább a „híres emberek zenekarának“ szokták nevezni, mivel rajongóik között megtalálható Marilyn Manson, Mel Brooks, Barry Humpries, Terry Gilliam vagy Matt Groening a Simpsons-ból. A fentiek közös jellemzője, hogy mind „őrült“, radikális emberek.
És hogy mire számítsunk a koncerten? Jaques, aki még vásárolni is viktoriánus öltözetében megy le, és akit a Los Angeles Times „Viktória királynő legrosszabb rémálmának“ nevezett, korábban így nyilatkozott a fellépéseikről: „Sosem beszélek a közönséghez. Nem mosolygok, de ha mégis, az is inkább gúnyos. Utálom a show business-t. Az a célom, hogy furcsa és kényelmetlen helyekre vigyem az embereket. El akarom tájolni a közönségemet, de nem azért, hogy kínozzam őket. Még így is szórakoztatni akarok, és boldognak akarom látni őket, amikor elmennek.“
Forrás: MTI