A Vajdasági Magyar Nemzeti Színház létrehozása miatt a meglévő, magyar nyelvű vajdasági színházakat féltik a színházigazgatók.
Attól tartanak, hogy háttérbe szorulhatnak a jelenleg működő intézmények - derült ki az újvidéki Magyar Szó csütörtöki számában megjelent interjúkból.A szerbiai magyar kisebbség kulturális autonómiájának legfőbb szerve, a Magyar Nemzeti Tanács október 18-i ülésén hozott döntést az önálló Vajdasági Magyar Nemzeti Színház létrehozásáról.
Urbán András, a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház (KDSZ) igazgatója elmondta a Magyar Szónak adott interjúban: van némi félelme a KDSZ-t, illetve a többi kis színházat illetően, hiszen "a nemzeti színház nyilván a legkiemeltebb intézményünk lesz, és a működés biztosítása érdekében politikai elitünk eme kiváló intézményünkért fog lobbizni; mindig is a nemzeti színház megmaradása lesz az, ami prioritást élvez majd". "Több mint valószínű, hogy ez meg fog nyilvánulni a KDSZ támogatottságában is" - fűzte hozzá.
Az igazgató hangsúlyozta, nem ellenzi a nemzeti színház létrehozását, ugyanakkor fontosnak tartja, hogy a szakmaiság érvényesüljön. "Ha nemzeti színházról beszélünk, akkor sem árt, ha a hangsúlyt a második tagra helyezzük, hiszen elsősorban színházról van szó" - jegyezte meg Urbán András.
László Sándor, az Újvidéki Színház igazgatója elmondta a Magyar Szónak: kockázatosnak tartja a Vajdasági Magyar Nemzeti Színház létrehozásáról szóló döntést, mert, mint mondta, a vajdasági magyar színjátszásban ez egyfajta központosítást jelenthet majd, "amely vélhetően a meglévő színházak pozícióit gyöngítené", hiszen "a pályázatok elbírálásakor, egy-egy produkció létrehozásának támogatásakor (egy nemzeti színház) mindenképpen előnyt élvezne a többi színházzal szemben".
Az Újvidéki Színház igazgatója éppen ezért jogosnak látja azokat a félelmeket, amelyek szerint a döntés veszélyeztetheti a meglévő színházak, köztük az Újvidéki Színház működését is. Tartani lehet attól is, hogy a jelenleg működő színházak elveszítik társulatuk legjobbjait - jegyezte meg.
"Én a központosítással ellentétben a meglévő színházak erősítését, jobb helyzetbe való hozását tartom fontosnak" - jelentette ki László Sándor. Példaként említette, hogy munkahelyeket kellene teremteni a Zentai Magyar Kamaraszínházban, szállítóeszközöket beszerezni a szabadkai és újvidéki színházak számára, korszerűsíteni a technikai eszközeiket, vagy akár új intézményt is létrehozni, például színházat a bánáti magyarság számára.
Forrás: MTI