Hat évvel ezelőtt lelték fel, azóta folyamatosan, lépésről-lépésre tárták fel és renoválták azt a kriptát, amely a paksi Jézus Szíve templom alatt rejtőzik.
Dr. Keresztes Pál plébános elmondta, hogy egy régi padot eltolva leltek a temetkezési hely létére utaló nyomokra.
A talapzatot felbontva egy üregre bukkantak, majd feltárult előttük a kriptához vezető korhadt lépcső.
A munka során koporsók, csontvázak maradványaira, egyházi rekvizitumokra és rengeteg csontra bukkantak. Találtak több felirattal ellátott sírhelyet is, ezek közül néhányat a mai kor látogatójának is van módja megtekinteni.
A legrégebbi 1787-ből való és a híres paksi Daróczi család egy tagjának földi maradványait rejti. Akadnak díszes feliratú, de teljesen puritán kriptafedelek is, egyiket egyszerűen befalazták és belekarcolták az elhunyt nevét.
A plébános beszámolt róla, hogy az egyházközség saját erőből hozatta rendbe a földalatti temetkezőhelyet. Az ott fellelt rengeteg csontot eredetileg egy üvegtetejű ossariumba, csontkamrába szerették volna elhelyezni, de a laza, nedves talajban erre nem volt mód, így olyan megoldást választottak, amely nem olyan látványos, a falba építették be és lezárták a kamrát.
Ennek ellenére van érdeklődés a kripta, mint helytörténeti emlékhely iránt. Az átalakítás azonban nemcsak a régmúlt emlékei számára biztosít méltó helyet, hiszen kialakítottak nyolcvanhat, többségében kétszemélyes urnahelyet, amelyeket bárki megválthat. Azaz, míg régen az egyházi vezetők előjoga volt a templom nyughelyére temetkezni, ma erre Pakson bárkinek módja van.
– Csak a pap, az asszisztencia és a közvetlen hozzátartozók jönnek le. Nincsenek koszorúk, virágok – fogalmazott dr. Keresztes Pál. Mint mondta, az első temetés már meg is történt, a virágmegváltásból összegyűlt pénzt jótékony célokra ajánlotta fel a család, hétfőn viszik Erdélybe, Böjte Csaba árváinak.
Forrás: teol.hu