Hatvanötödik születésnapját ünnepli november 12-én Neil Young, az elmúlt négy évtized egyik legnagyobb hatású amerikai rockzenésze, aki szókimondó, politizáló dalszövegeiről híresült el.
Tinédzser korától zenélt és már a hatvanas évek elején ismert lett szülőhazájában, Kanadában. 1966-ban költözött Kaliforniába, és Stephen Stills társaságában megalapította a rövid életű, de annál nagyobb hatású Buffalo Springfield együttest (idén egy koncertre újra összeálltak), majd Stills hívására negyedik tagként csatlakozott egy később legendássá váló formációhoz.A Crosby, Stills, Nash & Young túlméretezett egójú tagjai egy év után búcsút mondtak egymásnak (az elmúlt negyven évben azért többször is újra színpadra léptek együtt), Deja Vu című lemezük azonban minden idők legjobb albumai közé tartozik.
Neil Young 1969 óta leginkább szólóban, illetve Crazy Horse elnevezésű kísérőzenekarával dolgozik. Az 1970-ben kiadott After the Gold Rush és az 1972-es Harvest pályafutása két csúcspontját jelenti, ezeken található a Southern Man és a Heart of Gold, utóbbi első és eddig utolsó listavezető dala lett. A hetvenes évek koncertkörútjai után a nyolcvanas évek kísérletezős évei következtek, megterhelve számos magánéleti válsággal. 1989-ben a slágerlistán második helyet elért Rockin' in the Free World jelezte "alvó korszakának" végét.
1990-es Ragged Glory című, a hard rockhoz visszatérő albuma az akkor kezdődő "grunge" kiválóságai, a Nirvana és a Pearl Jam példaképévé tette; utóbbival, a szintén kanadai Pearl Jammel koncertezett is együtt.
2005-ben meglegyintette a halál szele, agyműtétet hajtottak végre rajta, de néhány hónappal később már fellépett a Live 8 segélykoncerten. Young környezetvédelmi és politikai kérdésekben is hallatja szavát, az új évezred első évtizedét a George W. Bush elnök politikája és az iraki háború elleni "tiltakozó üzemmódban" töltötte, 2006-os Living With War című albumát is ennek szentelte.
Tavaly egész pályafutását dokumentáló gyűjtemény összeállításába kezdett; az 1963 és 1972 közötti éveket átfogó, 137 felvételt tartalmazó első kötet idén Grammy-díjat kapott. Új albuma Le Noise címmel a napokban jelent meg.
Neil Young megalkuvások nélkül alakította ki saját hangját, térképezte fel tehetségét és alakította ki zenei stílusát, amelyet egyéni gitárjátéka és nagyon személyes dalszövegei, jellegzetes falsetto/tenor hangja, valamint hosszú gitárszólói tesznek egyedivé. Bár a legkülönbözőbb stílusokkal kísérletezett, beleértve a szvinget és az elektronikus zenét, legismertebb dalai az akusztikus folk és country, a progresszív rock jegyében születtek.
Öntörvényű, akaratos és szókimondó (sokak szerint összeférhetetlen) személyiség, így magányossága, zenekarokkal átélt viharai sem zavarták különösebben. A rock and roll halhatatlanjai közé 1995-ben nyert bebocsátást. Idén januárban egy Los Angeles-i koncerten olyan sztárok tisztelegtek dalai előtt, mint John Mellencamp, Sheryl Crow, Norah Jones, Emmylou Harris, Wilco, Elvis Costello, a Red Hot Chili Peppers és Elton John.
És hogy hogy indult a tévés karrier? Nézze meg, megéri!
Forrás: MTI